wtorek , 21 Maj 2019
Home » Aktualności » ,,Kiedy się Paweł nawróci, zima się na wspak obróci”. Stoimy o krok prze kolejnym weekendem.

,,Kiedy się Paweł nawróci, zima się na wspak obróci”. Stoimy o krok prze kolejnym weekendem.

No i mamy piątek. A skoro tak – to również weekendu początek. Zimowy – piątek i to w realu a nie tylko w kalendarzu. Dzień jednak jest pochmurny i od nocy lekko posypuje śnieg. Jeśli do tego dodamy kilkustopniowy mróz, to otrzymujemy tegorocznej zimy obraz cały. Chciałoby się, by piątek był radosnym dniem, bo wtedy będziemy czuć się komfortowo. A wszystko za sprawą zimnego arktycznego frontu powierza. Patrząc na kartki kalendarza, możemy być coraz bardziej radośni. Dlaczego? To proste, przecież już za 2 tygodnie rozpoczniemy tegoroczne zimowe ferie. Łał, ale będzie się działo! Mamy nadzieję, że wielu osobom udało się już skutecznie zaplanować wypoczynek. Coś nam się wydaje, że zima w dzisiejszym wydaniu potrwa minimum do połówki lutego. Zimowe ferie zapowiadają się więc w zimowej scenerii.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 25 stycznia br. – w 35 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 25 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 340 dni.

Przeżywamy 35 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -3oC, w tej chwili wynosi około -4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -8oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 740 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 78 – 70%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.52, zaś zmierzch około godz.: 17.03.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.30 zajdzie natomiast o godz. 16.27 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 57 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 3 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 54 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy o 6 godziny i 8 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 25 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 24 minuty i 20 sekund i dłuższy od najkrótszego o 55 minuty i 45 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Miłosz, Paweł, Artemia, Albert i Miłobor.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Męczymy się tylko kilkadziesiąt lat, a każą nam odpoczywać wiecznie”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy się Paweł nawróci, zima się na wspak obróci”.

Karnawał w pełni. Zimowe ferie zbliżają się szybkimi krokami. Zima trwa, poznaliśmy jej smak i wszelkie uroki tej pory roku. Trudno powiedzieć, czy na tym się skończy. Tymczasem przed nami staje kolejny 2-dniowy styczniowy weekend. Dzień jest już wyraźnie dłuższy, coraz częściej będziemy więc dłużej przebywać na dworze. Bo fakt jest niezaprzeczalny – słońce na niebie jest już coraz wyżej, a więc kiedy się pojawi będzie grzało coraz mocniej. Bo ku wiośnie idzie!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.

Redakcja