niedziela , 15 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » Kiedy odejdzie zima? Witamy w niedzielny mroźny poranek.

Kiedy odejdzie zima? Witamy w niedzielny mroźny poranek.

Luty kończy nam się szybkimi krokami. Do jego końca pozostało już niewiele ponad 3 dni. No i bardzo dobrze, przecież ………. Wiosna idzie. Patrząc na prognozy pogody sięgające nawet połowę marca widzimy, że mroźna pogoda zmieni się około 6 marca br. Wtedy to ujemna temperatura nocą i dniem odda prym temperaturom dodatnim. Zima na tyle ustąpi, że w dniach 6 – 11 marca br. temperatura za dnia sięgnie nawet kilkanaście stopni na plusie. Również nocą temperatury ujemne ustąpią miejsca tym z rejonu ,,plusa”. Widząc te prognozy możemy z wielkim prawdopodobieństwem mówić o tym, że pierwsze symptomy wiosny w pogodzie nastąpią w okolicach Święta Kobiet. Czy taki rozwój sytuacji oznacza, że od tego dnia śmielej będziemy mogli mówić o wiośnie? Innymi słowy – że zima definitywnie odejdzie?

Dobra wiadomość na dzisiaj jest jednak taka, że już od czwartku będziemy mogli się cieszyć tym, że rozpocznie się wiosna meteorologiczna. Najwyższa więc pora głośno zawołać – żegnaj Zimo niezależnie od tego jaka byś nie była. Tymczasem u nas w  dniu dzisiejszym w zakresie pogody – mamy słoneczny ale bardzo mroźny dzień. Wczoraj padał śnieg i otaczający nas świat pokryty jest cieniutką ,,kołderką” z białego puchu. W ten oto sposób nadal trwa luty ale pogoda wyraźnie przypomina zaawansowaną zimę niż Przedwiośnie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 25 lutego br. w 66 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 56 dniem roku, do jego końca pozostało więc  309 dni.

To już 66 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -10oC.  W trakcie dnia wyniesie około -7oC, w tej chwili wynosi  około -9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -12oC. Od samego rana dzień jest bardzo mroźny ale słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 753 – 752 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 69 – 54%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.03, zaś zmierzch około godz.: 17.54.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.37 zajdzie natomiast o godz. 17.22 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 45 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 15 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 2 godziny i 42 minuty. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!!  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 25 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 38 minut, 42 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 godzinę i 41 minut, 36 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aleksander, Bogumił, Dionizy, Faustynian, Gerlinda, Klaudian, Lutosława, Mirosław, Mirosława, Nikolina, Nestor i Otokar. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,Życie można przeżyć w jeden dzień, ale co zrobić z resztą”?

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli luty ciepło trzyma, będzie jeszcze w marcu zima”.

Powoli wychodzimy z kalendarzowej zimy i zbliżać się będziemy coraz mocniej również do kalendarzowej wiosny. Jest to doskonała okazja, aby przeobrazić również swój styl życia i dostosować go do tej pory roku. Starajmy się żyć bardzo aktywnie w bezpośredniej łączności z naturą. Po zimie nasze organizmy są ,,wypompowane” z życiowej energii, a bez niej jak wiadomo ani rusz. Pora więc rozpocząć ładowanie naszych akumulatorów. Jak do tego dojść – bardzo prosto, trzeba coraz dłużej przebywać na dworze i regenerować swoje siły fizyczne i psychiczne. A dzisiaj okazja ku temu jest doskonała – jest pogodnie, wiatr rozpędził smog a słońce sprawia, że dzionek jest bardzo radosny.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja