poniedziałek , 16 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » ,,Kiedy luty puści, to marzec wypiecze”.

,,Kiedy luty puści, to marzec wypiecze”.

Za nami kolejny dzień tegorocznej ,,zimy”. Doskonale każdy z nas wie, jaka ta ,,zima” była do tej pory. Jednak w ostatnich dniach wyraźnie trzyma mróz. Dzisiaj znamy już prognozy pogody niemal do 10 marca br. I co? Otóż jak pokazują pogodowe mapy, w tym okresie mróz będzie nam towarzyszył każdej nocy ( i to nawet kilkunastosopniowy ). Również za dnia będziemy mieli temperaturę ujemną. Tak będzie około tygodnia – do jeszcze następnego weekendu ( pierwszego weekendu w marcu ). Dopiero wtedy lekko się ociepli – mróz zelży a w trakcie dnia temperatura podniesie się do kilku kresek na plusie. Możliwe są również w tym czasie przelotne opady śniegu. To nas czeka przez kolejne 2 tygodnie. I tak oto wejdziemy w miesiąc marzec.

Jak więc widzimy, coraz bardziej zbliża się wiosna meteorologiczna ( 1 marca ) i astronomiczna ( 21 marca ), mamy więc Przedwiośnie – jakiekolwiek by ono nie było. Bieżące dni są coraz dłuższe, wszystko to wymusza naszą większą i dłuższą aktywność. Powoli również wielu z nas będzie ruszało z wiosennymi pracami na dworze na naszych podwórkach, w obejściu i w ogródkach ( jeśli pogoda pozwoli ). Tak to już będzie coraz częściej, że masowo wylegniemy na dwór a świat będzie się budził do życia coraz bardziej. Czekamy od naszych czytelników na informacje ( również zdjęcia ) pokazujące, że idzie ku wiośnie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 22 lutego br. w 63 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 53 dniem roku, do jego końca pozostało więc 312 dni.

To już 63 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -3oC. W trakcie dnia wyniesie około 0oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -3oC. Od samego rana dzień jest bardzo pochmurny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 749 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 61%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.10, zaś zmierzch około godz.: 17.50.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.43 zajdzie natomiast o godz. 17.16 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 33 minuty. Noc będzie więc miała 13 godzin i 27 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 2 godziny i 30 minut. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 22 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 50 minut, 17 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 godzinę i 30 minut, 11 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Małgorzata, Marwald, Konkordia, Wrocisław, Marold i Chociebąd. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek, który polega na sobie, myśli pozytywnie, jest optymistą i podejmuje pracę z wiarą w sukces, działa jak magnes. Przyciąga ku sobie twórcze moce wszechświata”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy luty puści, to marzec wypiecze”.

Przeżywamy ostatni tydzień lutego. Za nami są już 63 dni tegorocznej zimy a od wiosny kalendarzowej dzieli nas 27 dni. Dodatkowo przez kolejne 2 tygodnie pogoda będzie jednak bardziej przypominała zimę niż wiosnę. Jednak najwyższa już pora, by powoli ,,budzić” się z zimowego letargu i zacząć powoli porządkować świat wokół siebie. Do roboty mamy wiele, jak to zwykle bywa po okresie zimowym. No to w czwartkowe popołudnie i wieczór zapraszamy na dłuższy spacer a może nawet na dwór do wykonywania niezbędnych pozimowych prac.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.   Redakcja