wtorek , 19 Czerwiec 2018
Home » Aktualności » Kiedy, gdzie i jak możemy pójść na grzybobranie?

Kiedy, gdzie i jak możemy pójść na grzybobranie?

grzybTaką mamy nadzieję, że już niedługo ruszy sezon grzybobrania. Powoli więc możemy się szykować do tego okresu. Dobrze więc byłoby w sposób właściwy przygotować się do pierwszego wyjścia w las po grzyby. Tak, by w las wyjść świadomym tego jakie grzyby możemy zbierać ( jadalne ), oraz w jaki sposób to robić, by nie niszczyć przyrody. Kilka cennych uwag podpowiada nam portal wp.finanse. Warto poczytać i zastosować się do tych wskazówek – zachęcamy.  

– ,,Z grzybobrania lub relaksacyjnego spaceru po lesie możemy wrócić z pustą kieszenią. Mandat grozi nam za zbieranie mchu, gałęzi, kory, ziół, a nawet za obrywanie szyszek. Karane jest również zbieranie grzybów “w sposób niedozwolony”.

Straż leśna i służba leśna może ukarać nas mandatem lub złożyć pozew w sądzie jako oskarżyciel publiczny. Wysokość kary zależy od rodzaju i skali przewinienia. Warto więc wiedzieć, czego pod żadnym pozorem robić w lesie nie można.

*** Do 250 zł grzywny lub nagana grozi nam za przewinienia takie jak obrywanie szyszek, zbieranie wrzosu, mchu, ściółki, gałęzi, kory, trawy lub ziół. Podobna kara czeka osoby “wydobywające” żywicę.

*** Zapłacimy również wtedy, gdy będziemy zbierać grzyby w miejscach, w których jest to zabronione lub gdy będziemy robić to “w sposób niedozwolony”. To znaczy taki, który niszczy runo leśne. Podobnie traktowane będzie zbieranie jagód za pomocą specjalnych grabek, które przy okazji niszczą całe krzewy.

*** Karane może być również wydobywanie na nienależącym do nas terenie leśnym żwiru, piasku, gliny lub torfu, kopanie dołów oraz niszczenie karmników lub paśników. Za wszystkie te przewinienia grozi nam grzywna do 1000 zł.

*** W trakcie grzybobrania należy również uważać, by nie zerwać grzybów będących pod ochroną. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2014 r. określa 54 gatunki grzybów wielkoowocnikowych (tych, które tradycyjnie zbieramy) znajdujących się pod ochroną. Wśród nich znajdują się niektóre gatunki borowików oraz maślaków. Zdecydowanie częściej chronione są porosty (232 gatunki). Nie wolno nam również niszczyć gatunków grzybów niejadalnych. Za te przestępstwa strażnicy leśni mogą nałożyć na nas karę do 500 zł.

*** Ponad 1000 zł grozi nam za pozwolenie psu na bieganie po lesie bez smyczy. Zakaz nie obejmuje myśliwych. Pamiętać należy też o tym, że do lasu nie wolno nam wjeżdżać samochodem. Poruszać się nim możemy tylko po drogach publicznych. Drogi leśne możemy użytkować wtedy, gdy są odpowiednio oznaczone. Złamanie tego przepisu może kosztować 50, 100 lub 200 zł.

*** Kara wzrośnie do ponad 1000 zł w przypadku, gdy oprócz złamania zakazu wjazdu do lasu samochodem naruszymy również ustawę o ochronie przyrody. Stanie się tak, gdy droga, na którą wjechaliśmy, przebiega przez rezerwat przyrody”.

Od redakcji: Jak więc widzimy warto przygotować się do pierwszego wyjścia do lasu, przypomnieć sobie atlas grzybów ( tych ,,prawdziwych” ale również tych ,,zdradliwych”-niejadliwych ). Dodatkowo w naszym regionie, po ostatniej trąbie powietrznej i wielkich zniszczeniach w lasach należy bacznie zwracać uwagę na fakt do jakiego lasu możemy wejść a gdzie obowiązuje zakaz wejścia.

Pamiętajmy również, że nawet w lesie gdzie możemy spacerować może na nas czyhać niebezpieczeństwo nadłamanych gałęzi i całych drzew.

Dlatego zalecamy wszystkim grzybiarzom starą ludową zasadę – miej oczy zawsze szeroko otwarte – ze względu na to co zbieramy, jak zbieramy i gdzie zbieramy. I wtedy zawsze będzie dobrze, a z grzybobrania do domu wrócimy zdrowi i być może z pełnym koszykiem prawoków. Miłego grzybobrania.

WP Finanse

Redakcja