wtorek , 19 Czerwiec 2018
Home » Aktualności » Już niebawem za mandat zapłacimy kartą u policjanta.

Już niebawem za mandat zapłacimy kartą u policjanta.

Informujemy wszystkich kierowców, że Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia pozwalającą płacić za mandaty kartą płatniczą. Wybór formy płatności za mandat będzie zależał od osoby ukaranej. Według MSWiA zmiany mogą “w istotny sposób” zwiększyć ściągalność mandatów.

Nowelizację, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 427 posłów, dziewięciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. MSWiA informowało, że w pierwszym etapie policja zostanie wyposażona w 2 tys. terminali płatniczych.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale mieszkające w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy – często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców.

Jak wskazuje MSWiA, przygotowywane zmiany będą miały szczególne znaczenie właśnie dla nich. Obecnie policjanci, nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu.

Więcej czytaj http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/za-mandat-zaplacimy-karta-platnicza-u-policjanta,95376.html .

Redakcja