środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Jutro, w ostatnim dniu maja obchodzić będziemy Boże Ciało.

Jutro, w ostatnim dniu maja obchodzić będziemy Boże Ciało.

I jak tam czują się Państwo po tak upalnym wtorku i potwornej burzy jaka rozpętała się wczoraj nad Rudami i okolicą w godzinach popołudniowych? Jeśli pozytywnie to super. Dzisiaj czeka nas kolejny ciepły dzień, a potem kolejny i jeszcze kolejny. Ale przecież od dawna czekaliśmy na ocieplenie. W dniu wczorajszym, po burzy temperatura z +31°C spadła do niemal +16°C a więc o połowę. Trudna to była próba dla wielu z nas. Po burzy jednak nadeszło lekkie wytchnienie i oby to lekkie ochłodzenie trwało dłużej.

I tak oto w takiej scenerii mija nam końcówka maja. Już jutro pożegnamy ostatecznie maj, zaś pojutrze powitamy czerwiec. Mamy nadzieję, że pogoda będzie dobra, czyli i słoneczna i ewentualnie deszczowa na tyle ile trzeba. Natomiast już za kilka dni będziemy mogli rozpocząć odliczanie do początku Lata i letniej kanikuły. Od tych 2-ch wydarzeń dzieli nas już doprawdy niewiele. A za oknem mamy ciepły i słoneczny środowy poranek. I niech nikt sobie nie zapomni, ze jutro mamy Boże Ciało.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 30 maja br. w 71 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 149 dniem roku, do jego końca pozostało więc 216 dni.

I wreszcie mamy 71 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +17oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +27oC, w tej chwili wynosi około +26oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +29oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 81 – 50%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.59, zaś zmierzch około godz.: 21.26.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.42 zajdzie natomiast o godz. 20.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 3 minuty. Noc będzie więc miała 7 godzin i 57 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 0 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 30 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 27 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin i 0 minut, 19 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Feliks, Ferdynand, Jan, Andronik, Sulimir, Suligniewa, Bazyli. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto na dzień dzisiejszy: ,,Kiedy przeskoczysz, to i wtedy nie mów hop. Zobacz najpierw w co skoczyłeś”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Ślepemu i okulary nie pomogą”.

Kilka godzin temu rozpoczęliśmy przedostatni majowy dzień. Jutro – Boże Ciało ( jeszcze majowe ), zaś od piątku zaczynamy miesiąc czerwiec. Wiele naszych nadziei łączymy właśnie z nim. Z wielu względów. Bo w tym miesiącu finiszuje rok szkolny, bo zaczyna się w nim lato i wreszcie bo czerwiec rozpoczyna letnie wakacje. Przyznają Państwo, że to niezła perspektywa. Tyle tylko, że Wiosna odejdzie od nas na pełnych 9 miesięcy. Przypominamy również, że po drodze ( już jutro ) dane nam jest ,,skonsumować” 4-dniowy długi weekend ( Boże Ciało ).

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej przedświątecznej środy.   Redakcja