wtorek , 3 Grudzień 2019
Home » Aktualności » Jest Jesień AD 2018. Żegnamy Lato na 9 miesięcy.

Jest Jesień AD 2018. Żegnamy Lato na 9 miesięcy.

Patrząc za dzisiejsze poranne okno nietrudno jest uwierzyć, że dzisiaj mamy pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. A za oknem mamy chłodny i pochmurny niedzielny poranek. Deszcz jednak nie pada. Są jednak chwilowe przebłyski słońca. Po ostatnich jeszcze letnich upałach nie ma już śladu i od soboty pogoda pokazuje, że oto lato dobiegło końca. Jesień przyszła do nas dzisiaj wczesnym rankiem, bo o godz. 03.54. Tak drastyczna zmiana pogody musi mieć wpływ na nasze organizmy. Ma prawo pogorszyć się nasze samopoczucie i nie dziwmy się temu wcale, gdyby w tym zakresie u nas nie było o’key. Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty – aura. Dzień coraz krótszy, noc długa a co najważniejsze coraz mniej mamy słonecznych chwil.

Tymczasem mamy zaledwie pierwszy dzień astronomicznej jesieni. W takich realiach witamy naszych czytelników w niedzielny jesienny poranek.

Pamiętajmy również, że w trakcie mającego miejsce przesilenia letnio-jesiennego długość nocy i dnia zrówna się, a już za niedługo noc będzie ,,ździebko” dłuższa od dnia. Te zmiany na korzyść nocy będą postępowały nadal z dnia na dzień. I tak będzie do samych grudniowych świąt.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 23 września br. w 1 dniu astronomicznej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 266 dniem roku, do jego końca pozostało więc 99 dni.

Przeżywamy 1 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +11oC.  W trakcie dnia spadnie do około +17oC, w tej chwili wynosi  około +12oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +17oC. Od samego rana dzień jest pochmurny, nocą padał lekki deszcz. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 72 – 58%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.02, zaś zmierzch około godz.: 19.14.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.34 zajdzie natomiast o godz. 18.43 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 9 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 51 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godzin i 5 minut. Od najbliższej środy dzień stanie się już krótszy od nocy. Widać więc, że długość dnia nadal jest większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 23 września jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny i 15 minuty, 57 sekund i dłuższy od najkrótszego o 4 godzin, 4 minut i 9 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Boguchwała, Bogusław, Libert, Linus, Liwiusz i Tekla. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,We wszystkim musi być umiar”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli wrzesień będzie suchy, październik nie oszczędzi nam pluchy”.

Kolejny etap bieżącego roku mamy już za sobą. Najogólniej mówiąc 75% roku 2018 mamy już za sobą. Jaka będzie tegoroczna jesień, trudno jest nam dokładnie przewidywać? Co innego by się chciało, a co innego podpowiada nasz rozsądek. Wiemy przecież, jak bardzo brakuje nam wody. Więc skoro będzie padać, nie powinniśmy za bardzo narzekać. Deszcz jest bardzo potrzebny, ale nie wyobrażamy sobie jesieni bez dłuższych chwil ze słońcem. Dobrze byłoby by dni były pogodne, tak byśmy mogli wykonać najpilniejsze prace na naszych podwórkach, ogródkach i ogrodach. Przecież nie ze wszystkim udało nam się uporać do tej chwili.

Wierzymy jednak w wielowiekową mądrość matki natury, która potrafi regulować rozmaite procesy ( w tym pogodowe ), wedle aktualnych potrzeb. Miejmy nadzieję, że tak będzie w tym roku.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej jesiennej niedzieli.    Redakcja