czwartek , 25 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » ,,Jeśli święty Mikołaj lodu nie roztopi, długo będą w ręce chuchać chłopi”.

,,Jeśli święty Mikołaj lodu nie roztopi, długo będą w ręce chuchać chłopi”.

W pół na pół jesienno-zimowej scenerii z resztkami śniegu doczekaliśmy Świętego Mikołaja. Ta, tak, to już dzisiaj Święty Mikołaj dotrze do wielu z nas. Ale pod kilkoma warunkami. Otóż Mikołaj przybędzie nade wszystko do wszystkich grzecznych, w skrajnych przypadkach pochyli się również nad niegrzecznymi, ale takimi osobami, które wykażą skruchę i mocne postanowienie poprawy. Dla Mikołaja to się liczy. Zima daje nam niemrawo znać, że doskonale wie, że nadchodzi jej czas. Ale nadchodzi jakoś tak niezdecydowanie, stąd też dzisiejsze mikołajkowe święto minie nam w lekko zimowej scenerii.

Mikołaj zazwyczaj przychodzi do nas w godzinach wieczornych, może jednak do nas zawitać o każdej porze dzisiejszego dnia. Bądźmy więc czujni i wypatrujmy Go. I przesłanie na dzisiejszy dzień i wieczór – obyśmy nie przegapili Świętego Mikołaja. Miłego świętowania życzymy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 6 grudnia br., w 74 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 340 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 25 dni.

To już 74 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC. W trakcie dnia podniesie się do +5oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i wilgotny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 91 – 83%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.54, zaś zmierzch około godz.: 16.17.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.31 zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 13 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 47 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 2 minuty krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i 30 minut. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 5 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 3 minuty, 34 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 12 minut, 32 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Angelika, Heliodor, Agata, Dionizja, Mikołaj, Emilian, Leoncja, Piotr i Honorata. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Żadna wielka miłość nie umiera do końca”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli święty Mikołaj lodu nie roztopi, długo będą w ręce chuchać chłopi”.

Póki co, to po prawdziwej zimy w pełnym jej wydaniu nie mamy. Kilka dni i nocy na minusie i dwa dni opadów śniegu do tej pory stanowiło jej namiastkę. Ale za oknem mamy lekka zimę. Meteorolodzy zapowiadają, że większość grudniowych dni będzie podobnych. Gdzieś tam również wypatrują opadów śniegu i mrozu. Niewielkich, ale lepsze to niż nic. Tylko tak po prawdzie mówiąc – czy nam zależy na długiej, mroźnej i śnieżnej zimie? Chyba nie. Wszystkiego oczekujemy, ale nie w nadmiarze. Wiadomo, że grudzień i styczeń a zwłaszcza święta wyglądają lepiej w śniegu. Ale przecież święta przeżywamy w sercu. Mogą być piękne nawet bez tych atrybutów zimowej pory roku.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.   Redakcja