środa , 19 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Jesienny odbiór odpadów wielkogabarytowych.

Jesienny odbiór odpadów wielkogabarytowych.

Informujemy mieszkańców Rud i okolic, że w dniach 29 i 31.10.2018 r. przeprowadzona zostanie na terenie naszej miejscowości wywózka tzw. grubych gabarytów. W dniu  29.10.2018 r. akcją zostaną objęte posesje z Białego Dworu, Przerycia, Rud, Podbiała I, Podbiała II. Z kolei w dniu 31.10.2018 r. grube gabaryty odbierane będą od mieszkańców Kolonii Renerowskiej, Osiedla Lipowego, Brantolki, Rudy Kozielskiej i Jankowic. Wszystkich zainteresowanych prosimy o wystawienie gabarytów w dostępnym miejscu przed swoją posesję. Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych a co nie?

*** Odpady wielkogabarytowe – to odpady komunalne powstające w naszych domach, które ze względu na duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach, workach i kontenerach na śmieci. Do tej grupy odpadów zaliczamy: stoły, krzesła, sofy, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, wykładziny, pierzyny, rowery, wózki dziecięce, zabawki dużych rozmiarów, itp. Gmina  organizuje bezpośrednio od nas odbiór odpadów wielkogabarytowych przez przedsiębiorcę, z którym ma podpisaną umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

*** Odpady wielkogabarytowe będzie można także samodzielnie oddać do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

*** Uwaga: do odpadów wielkogabarytowych nie należą wszelkiego rodzaju części budowlane i sanitarne takie jak deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety jak również części samochodowe, motorowery, kosiarki spalinowe, odpady remontowe, odpady ogrodowe, worki na śmieci lub kartony z odpadami domowymi.

Wszystkie urządzenia zasilanie elektrycznie utylizowane są oddzielnie od odpadów domowych i wielkogabarytowych. Tak więc, do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ten sprzęt będzie można oddać do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt, na zasadzie jeden za jeden, przy czym sprzęt musi być tego samego rodzaju.

Redakcja