czwartek , 21 Czerwiec 2018
Home » Aktualności » IMGW i ,,Łowcy Burz” ostrzegają przed silnymi burzami, dużym gradem i wichurami o sile do 120 km/h.!!!

IMGW i ,,Łowcy Burz” ostrzegają przed silnymi burzami, dużym gradem i wichurami o sile do 120 km/h.!!!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnymi burzami. Jak na razie dotyczą one ośmiu województw, ale sytuacja pogodowa najprawdopodobniej spowoduje, że niebezpieczne zjawiska wystąpią dziś na terenie niemal całej Polski. Z kolei “Łowcy Burz” ostrzega przed możliwością pojawienia się trąb powietrznych.

Mamy dokładną prognozę godzinową z ICM Uniwersytetu Warszawskiego dla prawie 60 tys. miejsc w Polsce! Dzięki naszemu serwisowi pogodowemu deszcz nigdy cię nie zaskoczy. Sprawdź prognozę na www.pogoda.onet.pl

Ostrzeżenia dotyczą województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

Jak informuje komunikat IMGW, “prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 110 km/h. Lokalnie wystąpi grad”.

Swoje ostrzeżenia wydało też stowarzyszenie Skywarn Polska, prowadzące stronę “Łowcy Burz”. Zgodnie z ich prognozą konwekcyjną na dzisiejszy dzień i nadchodzącą noc, w prawie całym kraju istnieje ryzyko wystąpienia silnych burz. Na obszarze województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i łódzkiego burze mogą być ekstremalnie silne.

“Największym zagrożeniem ze strony burz w tym obszarze będą silne porywy wiatru dochodzące do 100-120 km/h, opady dużego gradu do 3-5 cm oraz nawalne opady deszczu do około 30-50 mm. Niewykluczone są trąby powietrzne” – głosi fragment komunikatu.

*** Mając powyższe ostrzeżenia na uwadze prosimy wszystkich naszych czytelników a za ich pośrednictwem wszystkich mieszkańców o szczególną ostrożność. Bądźmy czujni i starajmy się na czas przewidywać zachowanie pogody. Oczywiście, na uwadze w pierwszej kolejności miejmy siebie a potem nasz sprzęt i dobytek. Patrzmy również na to co dzieje się wokół nas. Bądźmy przygotowani na dłuższe przerwy w dostawie prądu, brak możliwości wykonywania połączeń telefonicznych a tym samym brak w zakresie powiadamiania służb ratunkowych. Miejmy również w domach niezbędne zapasy lekarstw, napojów i pożywienia.

Szczególny wzgląd miejmy na osoby z chorobami wieńcowo-krążeniowymi.

Generalnie rzecz biorąc, starajmy się ,,w razie czego” zachować spokój i postępujmy racjonalnie.

Redakcja