piątek , 26 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » Godzina ,,G” przypada dzisiaj w nocy o godz. 03.54!

Godzina ,,G” przypada dzisiaj w nocy o godz. 03.54!

Wystarczy sięgnąć lekko w pamięci i wyjrzeć za okno by przekonać się, że 2 dekady września 2018 r. były dla nas dobre. W kalendarzu trwało lato, a w realu pogoda była niczym superowe lato. Ochłodzenie nadeszło dopiero dzisiaj w nocy. W takich to oto pochmurnych warunkach żegnamy tegoroczne lato a jutro nad ranem powitamy jesień. Tą astronomiczna niedzielnego poranka, tą kalendarzową w poniedziałek.

*** Co roku, wielu z nas stawia sobie najprostsze pytania w tym zakresie. Kiedy zatem w 2018 roku przypada pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej jesieni? Kiedy zaczyna się jesień 2018 i kończy lato 2018 w naszym kraju?

Odpowiedź może być tylko jedna – wyznacza to data równonocy jesiennej 2018 i początek astronomicznej jesieni 2018. Więc jak jest?

W 2018 roku równonoc jesienna i początek astronomicznej jesieni nastąpi w niedzielny poranek, 23 września o godzinie 03.54 , a więc dzisiejszej nocy.

Równonoc jesienna na danej półkuli ziemskiej – północnej lub południowej – jest to równonoc, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać słabiej tę półkulę a mocniej półkulę drugą. Moment równonocy jesiennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego.

Od pierwszych dni jesieni astronomicznej, czyli 23.09.2017 r. dni będą ,,ździebko” krótsze, a noce coraz dłuższe.

 

*** Z kolei data pierwszego dnia jesieni kalendarzowej jest stała. Jesień kalendarzowa zaczyna się zawsze 23.09. My za umownie pełny pierwszy dzień jesieni w kalendarzu uważamy kolejny dzień po nadejściu jesieni astronomicznej.

Natomiast astronomiczna jesień nie zawsze wypada tak samo. Czasami jest jeden dzień różnicy między datą jesieni kalendarzowej i jesieni astronomicznej, jednak zdarza się, że daty te się pokrywają. Tak jest i będzie np. w 2018 i 2019 roku, a potem w 2022 i 2023 roku ( według znawców por roku: kalendarzowa i astronomiczna jesień rozpocznie się wówczas tego samego dnia, czyli 23 września ).

Tyle naukowo-kalendarzowych i astronomicznych wywodów.

Redakcja