piątek , 29 Maj 2020
Home » Aktualności » ,,Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie”.

,,Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie”.

Mamy wtorek, trwa końcówka lata a wiec ostatni wtorek tegorocznego lata. Lato zakończy swoje panowanie w najbliższy weekend – jesień nadejdzie w niedzielę. Przed nami stoi więc przesilenie letnio-jesienne. I nie wiemy, czy postrzegać to w kategoriach pozytywnych, czy też negatywnych? Póki co, cieszmy się ostatnimi dniami lata na tyle, na ile się tylko da. I nie narzekajmy na mijające lato. Dla wielu z nas, ta pora roku była o’key, ale w znacznym wymiarze zdecydowanie za gorąca. Zwłaszcza wtedy, kiedy dokuczało nam tropikalne ciepło, a z nóg spadaliśmy za jego sprawą.  Na pocieszenie zasługuje fakt, że w porównaniu z ,,innymi” i tak nie mieliśmy najgorzej. Mamy również piękną pogodę. Wiemy, generalnie cierpimy na brak wody, mamy jednak nadzieję, że przejściowe deszcze pojawia się.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 18 września br. w 89 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 261 dniem roku, do jego końca pozostały więc 104 dni.

Przeżywamy 89 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +10oC.  W trakcie dnia spadnie do około +26oC, w tej chwili wynosi  około +25oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +28oC. Od samego rana dzień jest pogodny i słoneczny, noc jednak była chłodna. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 78 – 49%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.54, zaś zmierzch około godz.: 19.25.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.26 zajdzie natomiast o godz. 18.54 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 28 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 32 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godzin i 24 minuty. Widać więc, że długość dnia nadal jest większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 18 września jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godziny i 57 minut, 19 sekund i dłuższy od najkrótszego o 4 godzin, 22 minuty i 42 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Baltazar, Dobrowit, Irena, Józef, Ryszarda, Stefania, Tytus, Zachariasz, Zachary i Zofia. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Życie bez moralnego wysiłku jest snem”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie”.

Powoli przyjdzie nam żegnać się z latem. Im bliżej jesieni, tym bardziej będziemy stawiać sobie pytanie, jakie ono było? Zdając się na swoją pamięć, możemy powiedzieć, że nie odbiegało ono od wielu poprzednich. Pod względem letniego żaru było jednak niebywałe. Generalnie można powiedzieć, że lato było suche. Opady ograniczyły się do zakresu minimalnego.  Nie ma co ukrywać, że ziemia jest nadal spragniona wody. Pomimo większego deszczu w ostatnich dniach. Oczekuje na regularny, lekki ale długi opad deszczu, tak by woda wchłaniała się do gleby a nie spływała do rowów i rzek. I najlepiej nocą. Za dnia – nie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.    Redakcja