poniedziałek , 1 Czerwiec 2020
Home » Aktualności » ,,Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy”. Powoli zapominamy o minionych świętach.

,,Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy”. Powoli zapominamy o minionych świętach.

I jak tam minął Państwu pierwszy a zarazem ostatni świąteczny długi weekend w I kwartale 2020 r.? A po nim chłodny ale słoneczny wtorek? W ślad za taką pogodą musiało iść nasze lepsze samopoczucie niż jeszcze było to niedawno. Niestety po minionym weekendzie pozostają nam już do samej Wielkanocy tygodnie w układzie 5+2. A więc – 5 dni praca i nauka, 2 dni weekendu. Rekompensatą dla nas będą coraz dłuższe dni, oraz perspektywa tego, że zbliżać się będzie szybkimi krokami Wiosna. I ważna informacja w tym względzie – dzisiejszy dzień jest już o cały kwadrans dłuższy od najkrótszego dnia w roku. Idzie więc ku dobremu. No to, byle do wiosny! Tymczasem już za 2 dni – w najbliższy piątek popołudniu rozpoczniemy tegoroczne zimowe ferie!!! Oj będze się działo.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 8 stycznia br. w 18 dniu astronomicznej i kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 8 dniem roku, do jego końca pozostało więc 358 dni ( rok 2020 jest bowiem rokiem przestępnym ).

Przeżywamy 18 dzień tegorocznej astronomicznej i kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +4oC, w tej chwili wynosi  około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC!!! Dzień z rana jest bardzo pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne lekko pójdzie w górę i wynosić będzie w granicach 754 – 752 mmHg!!!!, wiatr osiągnie siłę 3 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 71%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.05, zaś zmierzch około godz.: 16.39.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 16.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i  17 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 43 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin, 15 minut i 33 sekundy. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia o 7 godzin i 26 minut. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 8 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 4 minuty, 32 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 15 minut i 33 sekundy!!!!!!

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Mścisław, Seweryn, Teofil, Mroczesław. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet ,,zimowych” kwiatów.

Motto dnia: ,,Szczęście to świadomy wybór – nie automatyczna reakcja”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy”.

Trwa zima. Nie licząc kilku ostatnich dni, w tym roku jest to jednak zima bez wszelkich jej uroków. Do tej pory brakowało zarówno mrozu jak i śniegu.  W zakresie temperatur możemy mówić o tym, że nastaną noce i wieczory z lekkim mrozem, czy jednak spadnie większy śnieg tego nie wiemy. Czy taka pogoda utrzyma się do końca stycznia? Odpowiedź brzmi – trudno wyrokować. Ale patrząc na mapy pogodowe trzeba powiedzieć – szanse są niewielkie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.    Redakcja