niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » ,,Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie”.

,,Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie”.

Za nami mamy pierwszy dzień lutego który minął nam w brzydkiej jesiennej scenerii. Ze strony meteorologów dochodzą do nas informacje jakoby nadchodziło ochłodzenie i zimowa pogoda. Podobno już za niedługo mamy się o tym przekonać. Tymczasem przeżywamy kolejny piątek i jakby nie chcieć na upływający czas patrzeć – pierwszy tydzień tegorocznych zimowych ferii dobiega końca. Pozytywną wiadomością w tym zakresie jest informacja, że ferie mają 2 tygodnie! Pamiętajmy, że w dniu dzisiejszym przypada ważne święto w kościele katolickim, mianowicie obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, innymi słowy Święto Matki Bożej Gromnicznej. Zapraszamy na Msze Św. o godz. 7.00, 9.00 i 17.30, na każdej Mszy Św. odbędzie się błogosławieństwo gromnic. Przypadające dzisiaj święto ostatecznie kończy okres bożonarodzeniowy i od tego coraz częściej spoglądać będziemy w stronę okresu Postu a potem Świąt Wielkanocy. Tym samym w stronę Wiosny.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 2 lutego br. w 43 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 33 dniem roku, do jego końca pozostały więc 332 dni.

To już 43 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC. W trakcie dnia wyniesie około +5oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC. Od samego rana dzień jest lekko pochmurny z przewaga chwil słonecznych. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 738 – 735 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 91 – 64%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.45, zaś zmierzch około godz.: 17.12.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.18 zajdzie natomiast o godz. 16.42 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 24 minuty. Noc będzie więc miała 14 godzin i 36 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 1 godzinę i 22 minuty. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 2 lutego jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 58 minut, 20 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 godzinę i 22 minuty, 15 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Joanna, Katarzyna, Kornel, Maria, Ermentruda, Marcin, Miłosław, Miłosława, Mirosław, Marian, Teodoryk, Korneli, Korneliusz i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Nikt nie zrobił większego błędu niż ten, kto nic nie zrobił, bo mógł zrobić tylko trochę”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie”.

Za nami styczeń. Minął nam niczym oka mgnienie. Miejmy świadomość tego, że oto już minęła 1/12 część roku. Aby go dobrze umiejscowić w tabeli jakości pogody przypomnijmy że, cały styczeń trwała niemal jesienna pogoda z akcentami zimy. No dobrze, tak było, ale każdy dzień musimy brać, taki jaki jest. Możemy kaprysić, wykazywać nasze niezadowolenie, lecz żyć trzeba dalej. To gdybanie można byłoby podsumować oczywistymi słowami – byle byśmy tylko zdrowi byli. Tymczasem przeżywajmy w sposób właściwy dopiero co rozpoczęte święto Matki Bożej Gromnicznej. Nie zapominajmy jednak całkowicie o minionych świętach, miejmy je głęboko w swoim sercu. Ale duchowo szykujmy się już do kolejnych świąt – Świąt Wielkanocnych.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.   Redakcja