niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » ,,Gdy Św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”.

,,Gdy Św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”.

To już kolejny tydzień. W lekko zimowej scenerii witamy u progu kolejnego tygodnia. A miniony tydzień minął nam jak batem strzelił. Mamy zimę i kolejne dni mają być zdecydowanie chłodniejsze. Gdyby posłuchać tego co mówią meteorolodzy, to trzeba powiedzieć, że jest taka możliwość, że zima wróci nawet na kilkanaście dni. Taka ze śniegiem i silnym mrozem. Warto więc zrobić przegląd zawartości piwnicy w zakresie opału, będzie on bowiem nam potrzebny niemal przez cały luty. Z dnia na dzień wieczór zapada coraz później co bardzo nas cieszy. Wcześniej niż do tej pory robi się również widno z samego rana. W ten sposób dzień mamy coraz dłuższy, dzięki czemu coraz dłużej możemy przebywać na dworze. Jest to sposób odrobienie zaległości w zakresie potrzeby bycia na słońcu oraz dotlenienia naszych organizmu. Tyle tylko, że owego słońca mamy jak na lekarstwo. Zwracamy uwagę na fakt, że dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku aż o półtorej godziny!!! Przyznają Państwo, że to już dobra relacja długości dnia do nocy? A będzie coraz lepiej. Tymczasem w kościele katolickim wspominamy dzisiaj Św. Agatę – w dniu dzisiejszych święcimy więc wodę i chleb. Zachęcamy do udziału w uroczystościach kościelnych związanych z tym obrzędem.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 5 lutego br. w 46 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 36 dniem roku, do jego końca pozostało więc 329 dni.

To już 46 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC. W trakcie dnia wyniesie około 11oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 0oC. Od samego rana dzień jest bardzo wilgotny i pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 61%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.37, zaś zmierzch około godz.: 17.21.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.13 zajdzie natomiast o godz. 16.47 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 34 minuty. Noc będzie więc miała 14 godzin i 26 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 1 godzinę i 32 minuty. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 5 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 48 minut, 14 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 godzinę i 32 minuty, 15 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Agaty, Izydor, Jakub i Modesta. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Kwiat jest piękny, ale jego życie krótkie. Najważniejsze są nasiona”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy Św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”.

No to mamy zapowiedź tego, że Wielkanoc będzie ,,na lodzie”. No cóż, nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz. W bieżących dniach zima ma swoje brzydkie oblicze. Tyle tylko, że prognozy mówią, że ona już niedługo powróci i da nam jeszcze nieźle popalić. Zanosi się więc na to, że tegoroczny styczeń i luty będą takie jak to w niektórych ostatnich latach bywało – zimowo ale jednak jesiennie, albo wręcz wiosennie. My jednak mimo trwania zimy czekamy na nadejście Przedwiośnia.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałek.   Redakcja