wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » ,,Gdy styczeń burzliwy z śniegami lato burzliwe z deszczami”.

,,Gdy styczeń burzliwy z śniegami lato burzliwe z deszczami”.

A to żeśmy w ostatnie 2 dni bardzo rodzinnie poświętowali. Można nawet stwierdzić, że niektórzy z nas świętowali aż nadto. Widać to było zwłaszcza po kondycji niektórych z nas w trakcie wieczornych powrotów do domów. No ale cóż, któż by odmówił wychylić co nieco za zdrowie dziadków? Dzisiaj raz jeszcze pozdrawiamy wszystkie babcie i dziadków, życząc dużo, dużo zdrowia. A na dworze trwa prawdziwa zima ( taka – z mrozem i śniegiem ). W perspektywie kilku dni widać jednak  zimowe lekki ,,ocieplenie”. I ta zmiana pogodowa może być dla wielu z nas wielkim obciążeniem. Starajmy się więc naszych organizmów nie nadwyrężać. Tymczasem możemy się dzisiaj cieszyć urokami tegorocznej zimy, która w bieżącym okresie jest piękna – mroźna i śnieżna. Tym samym dni stały się zdrowsze. Cieszmy się więc tym co mamy i korzystajmy z tego co daje nam natura ile się tylko da. Mamy kilka dni do zimowych ferii, więc najwyższa już pora konkretyzować feryjne plany.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 23 stycznia br. w 33 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 23 dniem roku, do jego końca pozostały więc  342 dni.

To już 33 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -3oC.  W trakcie dnia wyniesie około +2oC, w tej chwili wynosi  około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +2oC. Od samego rana dzień jest zimowy – mamy śnieg i lekki mróz. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 78%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.54, zaś zmierzch około godz.: 16.59.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.31 zajdzie natomiast o godz. 16.25 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 54 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 6 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 52 minuty. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już nieznacznie przybywa!!!  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 23 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 29 minuty, 22 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 52 minuty, 12 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Ildefons, Jan, Klemens, Maria, Rajmund i Rajmunda. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,Dwa półgłówki nie tworzą całej głowy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy styczeń burzliwy z śniegami lato burzliwe z deszczami”.

Ani żeśmy się nie obrócili a tutaj mamy już drugi roboczy dzień nowego tygodnia. Od  kilku godzin przeżywamy więc kolejny styczniowy wtorek. Trwają również przygotowania do zimowych ferii. Mamy więc nadzieję, że każdy z nas będzie więc mógł już niedługo trochę więcej wypocząć. Powoli również miesiąc styczeń zmierza ku końcowi. Prawda jest więc oczywista, już niedługo pierwszy miesiąc roku będzie za nami. Nadejdzie luty, potem marzec a jak marzec to wiosna. Mamy więc przed sobą piękną perspektywą.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.    Redakcja