czwartek , 19 maj 2022
Home » Aktualności » ,,Gdy styczeń burzliwy z śniegami lato burzliwe z deszczami”. Ta przepowiednia nie wróży za dobrze.

,,Gdy styczeń burzliwy z śniegami lato burzliwe z deszczami”. Ta przepowiednia nie wróży za dobrze.

Przeżywamy 23 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Niedziela jest 33 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem w dalszym ciągu mamy zimę w pełnej krasie i wymiarze.  Utrzymuje się gruba warstwa śniegu, trzyma również dosyć wyraźny mróz.  Patrząc w prognozy pogody widzimy, że póki co nie możemy się spodziewać znacznego ocieplenia. Śnieg z całą pewnością trochę poleży, gdyż również za dnia będziemy mieli minus. Na dzisiejszą noc meteorolodzy zapowiadają minimum minus kilkanaście stopni!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 50 minut i 53 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 34 088!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 518 218  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 103 844 osoby! Przybyło: 25 zmarłych!!! ( są to dane za sobotę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Możemy chyba powiedzieć, że w ostatnie 2 dni bardzo rodzinnie poświętowaliśmy. Można nawet stwierdzić, że niektórzy z nas świętowali aż nadto. Widać to było zwłaszcza po kondycji niektórych z nas w trakcie wieczornych powrotów do domów. Zawsze możemy naszą gorszą formę zapisać na barki zimy. No ale cóż, któż by odmówił wychylić co nieco za zdrowie dziadków? Dzisiaj raz jeszcze pozdrawiamy wszystkie babcie i dziadków, życząc dużo, dużo zdrowia. A na dworze trwa typowa zima. W perspektywie kilkunastu dni nie widać w pogodzie znaczącego odwrotu. Za dnia temperatura raczej na wyraźnym minusie, nocą zaś spadnie mocno poniżej zera i to czasami dosyć znacznie. Starajmy się więc nasze organizmy do tego dopasować, bowiem huśtawka pogodowa jest raczej gwarantowana. Tymczasem dzisiaj powinniśmy się cieszyć tym co mamy. W sposób oczywisty chciałoby się by trwały dni ze nieznacznym mrozem, bowiem takie z automatu są dniami zdrowszymi. Cieszmy się więc tym co mamy i korzystajmy z tego co daje nam natura ile się tylko da. Oby tylko słońce chciało częściej nam przyświecać. A za sobą mamy już znaczny okres zimy.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 23 stycznia br. – w 33 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 23 dniem roku, a do jego końca pozostały 342 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -1oC, w tej chwili wynosi około -2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 753 – 757 mmHg, wiatr osiągnie siłę  1 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 96 – 92%, prawdopodobieństwo opadów 5%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.54, zaś zmierzch około godz.: 17.00.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.30 zajdzie natomiast o godz. 16.24 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 54 minuty i 22 sekundy. Noc będzie więc miała 15 godzin, 5 minut i 38 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 50 minut i 53 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 6 godzin i 26 minut i 17 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

23 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 29 minut i 12 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 50 minut  i 53 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Ildefons, Rajmund, Rajmunda  oraz  Agatangel, Akwila, Anicet, Aniceta, Bartłomiej, Bernard, Daniel, Emerencja, Filip, Henryk, Jan, Klemens, Konstanty, Łukasz, Maksym, Maria, Michał, Onufry, Sewerian, Uniemir, Wincenty, Wrocsława.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Dwa półgłówki nie tworzą całej głowy”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy styczeń burzliwy z śniegami lato burzliwe z deszczami”.

Ani żeśmy się nie obrócili a tutaj mamy już ostatni dzień tygodnia. Od  kilku godzin przeżywamy więc kolejną styczniową niedzielę. Mamy nadzieję, że wielu z nas będzie mogło trochę więcej wypocząć niż jest to możliwe w dniach pracy i chodzenia do szkoły i pracy. Powoli również miesiąc styczeń zmierza ku końcowi. Prawda jest więc oczywista, już niedługo pierwszy miesiąc roku będzie za nami. Nadejdzie luty, potem marzec a jak marzec to wiosna. Mamy więc przed sobą piękną perspektywę. Przedwiośnie, Wiosna …. .

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja