niedziela , 16 Grudzień 2018
Home » Aktualności » ,,Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy już niedługa zima”.

,,Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy już niedługa zima”.

Przeżywamy kolejny weekend lutego. Po mroźnej nocy mamy równie mroźny poranek. Na niebie jest jednak rozpromienione słoneczko. Czy w trakcie dnia będzie ono w stanie rozgrzać otaczający nas świat? Tęsknimy za ciepłem, przecież najpierw jesień a potem zimę mamy już niemal od 3 miesięcy. Fakty są jednak takie, że dni są już znacząco dłuższe, słońce na nieboskłonie wędruje już coraz wyżej, dlatego więc to same w sobie musi być gwarantem tego, że powinno być coraz cieplej. Poza tym, wszyscy Ci którzy zażywają uroków spaceru w lesie lub parku wiedzą, że przyroda jest coraz bardziej żywa i żwawa. Widać to zwłaszcza po zachowaniu wszelkiego rodzaju ptactwa.

Tymczasem nam przychodzi w ostatnich dniach zmagać się z zalegającym wokół nas smogiem. Aura jest taka, że nie rozprasza tego całego paskudztwa które zostają wytworzone w naszych kotłowniach i przez pojazdy. Bardzo zbawienny w takich chwilach byłby lekki podmuch wiatru, który rozproszyłby chmury smogowe.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 11 lutego br. w 52 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 42 dniem roku, do jego końca pozostały więc  323 dni.

To już 52 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -6oC.  W trakcie dnia wyniesie około +2oC, w tej chwili wynosi  około -2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -4oC. Od samego rana dzień jest zimowy z wyraźnym mrozem ale jest słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 74%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.29, zaś zmierzch około godz.: 17.31.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.03 zajdzie natomiast o godz. 16.57 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 54 minuty. Noc będzie więc miała 14 godzin i 6 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 1 godzinę i 52 minuty. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!!  Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 11 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 28 minuty, 58 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 godzinę i 51 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dezydery, Lucjan i Olgierd. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,Do jednych los się uśmiecha, z innych się śmieje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy już niedługa zima”.

Luty w sposób zdecydowany się rozkręcił, a my coraz częściej spoglądać będziemy w stronę marca. Przecież tak na dobrą sprawę, za 2-3 tygodni praktycznie będziemy mieli już miesiąc marzec – czyli okres Przedwiośnia. To doprawdy niezła perspektywa. Powoli więc powinniśmy się wybudzać z zimowego snu i adoptować do wiosennych warunków. Przynajmniej mentalnie. Dzień jest już zdecydowanie dłuższy, nasze życie i układ dnia i nocy będą musiały się zmienić. To chyba będzie jednak pozytywna zmiana.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja