piątek , 29 Maj 2020
Home » Aktualności » ,,Gdy kwiecień wilgotny i nie bardzo słotny, to rok sprzyja, błogosławi Maryja”.

,,Gdy kwiecień wilgotny i nie bardzo słotny, to rok sprzyja, błogosławi Maryja”.

I tak oto za sobą mamy już 3 robocze dni tygodnia i dane jest nam przeżywać czwartek. Pogoda w tych dniach jest umiarkowana, ale wyraźnie z dnia na dzień jest coraz chłodniej. I tak ma być do poniedziałku, zaś w sobotę zapowiadane jest maksymalne ochłodzenie. A my nie patrząc na pogodę pracujemy na dworze, bowiem święta idą do nas szybkim tempem. Mimo nie najlepszej pogody pracujemy więc na dworze, ale nie ma się temu co dziwić – wszakże wiosna nastała a przed nami czeka wiele wiosennej roboty. Im szybciej się z nią uporamy, tym dla nas lepiej. Z prostej przyczyny – wokół nas będzie czysto, miło i przyjemnie. A poza tym, w okresie świat i majowego weekendu będziemy mieli nieco więcej czasu na wypoczynek i odpoczynek w przyjemnej wiosennej scenerii. Tymczasem znajdujemy się za półmetkiem tygodnia, a od dzisiaj robocza część tygodnia leci nam już z ,,górki”. Na tak upływający szybko czas nie mamy jednak żadnego skutecznego lekarstwa. Trzymajmy się cieplutko, po poniedziałku nadejdzie wyraźne ocieplenie. Czy jednak dotrwa ono do świąt i święta będą ciepłe i słoneczne? O tym napiszemy już niebawem.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek  11 kwietnia br. – w 22 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 101 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 264 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 22 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 60 – 52%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.26, zaś zmierzch około godz.: 20.07.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.02 zajdzie natomiast o godz. 18.33 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 31 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 29 minut. Dzisiejszy dzień jest już 5 godzin i 29 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 2 godziny i 51 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 11 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 50 minut i  44 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 5 godzin, 29 minut i 21 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Anioł, Arleta, Filip, Helena, Herman, Hildebrand, Hildebranda, Izaak, Jaromir, Leon, Leona i Rajner. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest twoje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy kwiecień wilgotny i nie bardzo słotny, to rok sprzyja, błogosławi Maryja”.

Wiosna jest już u nas od 22 dni. Natura coraz mocniej odżywa po zimowym śnie. Na powrót odżywa cała roślinność, ale również ptaki. Doprawdy miło jest obserwować te zmiany wczesnym porankiem, ale również wieczorem. W takim klimacie i scenerii naprawdę miło jest wypoczywać i relaksować się. Tyle, ze jest wyraźnie za zimno.

Miejmy jednak nadzieję, że już niedługo wszystko się już tak poukłada, że będziemy mogli przez długie dni i tygodnie wylegiwać się na dworze w cieplutkiej scenerii. O smacznym grillu i chłodnym piwku na razie delikatnie wspominamy, nie wątpimy jednak, że te dni nadejdą rychło. Pamiętajmy jednak, że natura potrzebuje wiosennych opadów deszczu, więc kiedy przejściowe i ciepłe deszcze nadejdą przyjmijmy je z należytym szacunkiem.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja