poniedziałek , 16 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » ,,Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”.

,,Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”.

Nie dają Państwo wiary, ale za nami jest już pierwsza dekada lutego. Na własne oczy możemy więc obserwować jak szybko mija czas. Już niedługo dzień będzie dłuższy od najkrótszego o całe 2 godziny!!! To wiele i jest już przez nas bardzo zauważalne. Rano przejaśnia się już około 6.30, z kolei zmrok zapada około 17.30. Widzimy więc, że wydłużenie dnia w stosunku do nocy jest już bardzo widoczne. A każdego kolejnego dnia będzie jeszcze lepiej. I tak do wiosny, która to nadchodzi za 39 dni. Na dworze mamy bardzo pogodną i słoneczną niedzielę. Dla wielu z nas rozpoczęły się również zimowe ferie a niedziela jest ich 2 dniem. Mamy nadzieję, że najbliższe 2 tygodnie każdy z nas spędzi efektywnie i efektownie, co w efekcie spowoduje, że wypoczniemy na tyle by dotrwać w dobrej formie do końca zimy. A skoro tak, to miłego i efektywnego weekendowania życzymy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 10 lutego br. – w 51 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 41 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 324 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 51 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +6oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 737 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 74%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.31, zaś zmierzch około godz.: 17.29.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.06 zajdzie natomiast o godz. 16.55 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 49 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 11 minut. Dzisiejszy dzień jest już 1 godzinę i 46 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 4 godzin i 26 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 10 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 33 minuty i 17 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 46 minut i 48 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Jacek, Scholastyka i Trojan. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Każdy człowiek ma do uiszczenia niezwykły dług, a mianowicie – za życie odpłacić musi życiem”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”.

Patrząc na nasze dzisiejsze przysłowie należałoby powiedzieć, że z zimę mamy już za sobą. Termometry pokazały rano zdecydowany ,,plus”.  A więc idzie ku wiośnie? Tyle tylko, że wcale nie jest wykluczone, że w pogodzie w kolejnych kilku tygodniach wszystko wywróci się na głowę. A wtedy może być różnie.

Rok 2019 możemy potraktować jako kolejny testowy i analizować kwestię prawdziwości starych ludowych porzekadeł. Bardzo często bowiem okazuje się, że coś w nich jest i że nie wzięły się znikąd, tylko z tysiącletnich doświadczeń. No to obserwujmy pogodę i starajmy się formułować i utrwalać ,,prawdy ludowe” dzisiejszych czasów. Może będzie ciekawie. Zachęcamy.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja