wtorek , 14 Sierpień 2018
Home » Aktualności » Dzisiejszy dzień jest ważnym dniem dla naszego kraju.

Dzisiejszy dzień jest ważnym dniem dla naszego kraju.

13 dzień grudnia wita nas w zimowej i bardzo mroźnej scenerii. Dzisiejsza data w historii naszego kraju jest dniem szczególnym. Czy młode pokolenia w ogóle wie, co to był stan wojenny? Kiedy miał miejsce i co oznaczał? Wtedy był to rok 1981- niedziela, 13 grudnia, też była zimowa pogoda, śniegu było ogrom, a mróz sięgał niemal -25°C. Mimo tego temperatura w kraju była bardzo wysoka, niemal sięgała zenitu. W tym to dniu, ówczesna władza ,,ludowa? postanowiła samodzielnie uporać się z wewnętrzną opozycją ? Solidarnością i wypowiedziała jej ,,wojnę?. To była historia która w kolejnych latach wiodła nas do wolności, demokracji i ???.. dzisiejszego dnia.

A na dworze, mamy zimowy wtorek. Niebo jest lekko pochmurne, ale widać na horyzoncie, że chmury się przerywają i pokazują się pierwsze symptomy przejaśnienia. I jest szansa na to, że dzień będzie mroźny ale słoneczny. Do świąt mamy zaledwie 8 roboczych dni.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 13 grudnia br., w 81 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 347 dniem roku, do jego końca pozostało więc 18 dni.

To już doprawdy 81 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie?. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -10oC. W trakcie dnia podniesie się do 0oC, w tej chwili wynosi około -7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -4oC. Dzień od samego rana jest mroźny i pogodny. Ciśnienie atmosferyczne jest w granicach 755 ? 753 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 72 – 55%.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.38, zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 6 minut. Noc ma więc 15 godzin i 54 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejną 1 minutę krótszy. Jest on już o 7 godzin i 46 minut krótszy od nocy. Trwa okres dalszego skracania się dnia na korzyść nocy. Od dzisiejszego dnia nocy będzie przybywać coraz szybciej. Księżyc znajduje się w fazie ? pełnia.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Łucja, Bernarda, Otylia, Edburga, Jodok, Róża, Włodzisława, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty i Aubert. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek, który nic nie wie, posiada odwagę; ten, który dużo wie ? strach?.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi?.

Mało czasu pozostało nam już do świąt. Jakiś czas temu zapowiadaliśmy, że tak będzie. Noce są teraz bardzo długie ? najdłuższe w roku, z kolei dnie są najkrótsze. Ale już niedługo dojdzie do przesilenia jesienno-zimowego. W naszych sercach znowu zrodzi się radość, bo dnia będzie nam przybywać. Na Nowy Rok, długość dnia wydłuży nam się o ,,barani skok?, cokolwiek by to nie oznaczało. Dzisiaj natomiast realizujemy nasze przed świąteczne obowiązki.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.   Redakcja