wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » Dzisiaj żegnamy Wiosnę i witamy Lato.

Dzisiaj żegnamy Wiosnę i witamy Lato.

Za kilka chwil będziemy mogli już powiedzieć, że tegoroczną Wiosnę mamy już za sobą. Bo oto niemal w samo południe o godz. 12.07 zawita do nas Lato astronomiczne 2018. W związku z tym już jutrzejszy dzień będzie pierwszym ,,pełnym” kalendarzowym dniem lata. Żegnamy więc Wiosnę i witamy LATO 2018. Na dworze pogoda jest typowo letnia, my mamy nadzieję, że będzie jednak na tyle pogodnie, byśmy mogli we właściwy sposób zdegustować nadejście lata. Według meteorologów pogoda będzie bardzo podobna do tej z dnia wczorajszego – tj. będzie gorąco a w każdej chwili musimy się liczyć z nagłą zmianą pogody i nadejściem zjawisk ekstremalnych. Takie to już są uroki aury. Skoro dzisiaj witamy Lato, to nam nie pozostaje nic innego jak tylko życzyć Państwu – miłej i umiarkowanie ciepłej tej pory roku. I oby upałów i deszczów było na tyle, byśmy zarówno my jak i natura mogli oddychać ,,normalnie”. Czyli prosimy o pogodową równowagę i umiarkowanie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 21 czerwca br. w 93 dniu kalendarzowej wiosny ( i pierwszym dniu astronomicznego Lata ). Dzisiejszy dzień jest 170 dniem roku, do jego końca pozostały więc  192 dni.

I wreszcie mamy 93 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +19oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +29oC, w tej chwili wynosi  około +25oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +32oC!!! Od samego rana dzień jest bardzo pogodny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 740 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 57%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.48, zaś zmierzch około godz.: 21.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.36 zajdzie natomiast o godz. 21.00 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 24 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 34 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 24 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie mamy najdłuższy dzień roku a zarazem najkrótszą noc. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 21 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 minut,48 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin i 24 minuty, 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Alicja, Alojza, Alojzy, Marta, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina i Teodora. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet jeszcze wiosennych wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Żeby żyć, trzeba sobie ustalić wartości niezależne od codzienności”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: „Kto latem pracuje, zimą głodu nie poczuje”.

No i doczekaliśmy Lata. Łezka się zapewne w niejednym oku kręci z powodu odejścia Wiosny. Ale cóż zrobić. Taki jest nasz los i otaczającej nas natury. Dobrze jest i tak, że wszystko ,,kręci” się w dobrym kierunku. Cieszmy się więc latem i miejmy nadzieję, że będzie ono w miarę pozytywne. Tak, coby nam nie zabrakło ciepła ale i chłodu, deszczu ale i suchych dni. Niech lato będzie umiarkowanie. Tego sobie życzmy nawzajem. Tego wszystkiego oczekujemy od godz. 12.07 kiedy to zawita do nas astronomiczne Lato.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.    Redakcja