środa , 15 Sierpień 2018
Home » Aktualności » W środę przychodzi zima astronomiczna i rozpoczniemy zimę w kalendarzu.

W środę przychodzi zima astronomiczna i rozpoczniemy zimę w kalendarzu.

balwanPoczątek astronomicznej zimy 2016 przypada tego samego dnia, co najkrótszy dzień w roku. Więc kiedy? W 2016 r. jest to 21 grudnia czyli w środę ( a więc już jutro ) . W  środę również będziemy mieli pierwszy dzień kalendarzowej zimy. W trakcie przesilenia jesienno-zimowego Słońce osiągnie najniższy punkt pod równikiem niebieskim, wstąpiło w znak Koziorożca i tym samym rozpoczniemy astronomiczną zimę.

W środę więc mamy najkrótszy dzień roku. Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka ta zrzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów: 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. W tych właśnie trzynastu gwiazdozbiorach możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku. Gdyby natomiast oś obrotu naszej planety była nachylona pod kątem 90 stopni do ekliptyki nie mielibyśmy pór roku. Na poszczególnych szerokościach geograficznych dzień trwałby zawsze tyle samo czasu, a Słońce zawsze górowałoby na jednej i określonej wysokości. Taka sytuacja panuje na przykład na Merkurym. Na szczęście oś obrotu Ziemi tworzy kąt 66.5 stopnia z ekliptyką, dzięki czemu na naszej planecie występują zmiany pór roku i związane z tym różnice w długości dnia.

Ze względu na nachylenie osi obrotu Ziemi do ekliptyki, ekliptyka tworzy kąt 23,5 stopnia z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). Słońce może więc znajdować się od 23,5 stopnia pod równikiem niebieskim do 23,5 stopnia nad nim. W pierwszym przypadku, na półkuli północnej, nasza dzienna gwiazda przebywa bardzo krótko nad horyzontem, a my nazywamy ten dzień przesileniem zimowym lub początkiem astronomicznej zimy. Pół roku później mamy do czynienia z drugim przypadkiem. Występuje przesilenie letnie, Słońce najdłużej przebywa nad horyzontem rozpoczynając tym samym astronomiczne lato.

Zima jest jedną z pór roku – okresów klimatycznych, które są ściśle związane z ruchem obiegowym naszej planety wokół Słońca. Najprościej określić początek zimy kalendarzowej. Zaczyna się ona zawsze tego samego dnia, czyli 21 grudnia i kończy 21 marca.

Jednak określić moment rozpoczęcia zimy astronomicznej jest już znacznie trudniej. Teoretycznie trwa ona od przesilenia zimowego do równonocy wiosennej. Na naszej półkuli jest to mniej więcej okres pomiędzy 21 grudnia a 21 marca. Dlaczego mniej więcej? I tu zaczyna się problem – data rozpoczęcia i zakończenia zimy astronomicznej może ulegać bowiem niewielkim wahaniom ( np. w lata przestępne ).     Redakcja