piątek , 26 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » Dzisiaj czeka nas zwrotnikowy upał.

Dzisiaj czeka nas zwrotnikowy upał.

Lato 2018 trwa w pełni. Wygląda na to, że tegoroczne lato postanowiło już na jego początku pokazać jakie potrafi być. I pokazuje. Od 2-3 dni pogoda jest coraz piękniejsza a temperatura w dniu dzisiejszym z całą pewnością przekroczy +30oC.  Wszyscy lubimy, kiedy jest lato, gdy jest ciepło i nie pada, ale musi być tak ,,w sam raz”. Czyli max. + 24oC na termometrze. Tak właśnie ostatnimi czasy było. W czasie lata bywa jednak tak, że pogoda od takiej normy odchyla się raz w stronę ciepła, to znowu w stronę zimna. Najgorzej jest, kiedy mamy do czynienia ze skrajnościami ekstremalnymi. Ale o nich i o naszym bezpieczeństwie w tym zakresie pisaliśmy już nieraz.

Uroku trwającemu latu dodawał niewątpliwie okres kwitnięcia lipy, który jest już za nami. Niemal wszystkie lipy przekwitły jeszcze w czerwcu. Jeśli nasi czytelnicy posiadają w obrębie swoich działek to drzewo, to mogli degustować się wspaniałym zapachem kwiatu lipy przesiąkniętym zapachem pszczelego nektaru. Rewelka. Nigdy bowiem drzewo lipy nie jest tak żywe, jak w okresie kiedy kwiaty lipy zakwitną i regularnie odwiedzają je tysiące pszczół. Ilu z nas zdążyło i miało możliwość nacieszyć się ta cząstką i tym wymiarem lata?

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 5 lipca br. w 14 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 186 dniem roku, do jego końca pozostało więc  179 dni.

Przeżywamy 14 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +10oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +30oC, w tej chwili wynosi  około +24oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +32oC. Od samego rana dzień jest słoneczny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 743 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 67 – 46%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.58, zaś zmierzch około godz.: 21.40.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.44 zajdzie natomiast o godz. 20.58 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 14 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 46 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 14 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 11 minut od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 5 lipca jest krótszy od najdłuższego dnia o 11 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 164minut i 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Antoni, Bartłomiej, Filomena, Jakub, Marta i Wilhelm. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Jesteśmy z tego samego materiału co nasze sny”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czego lipiec i sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie usmaży”.

Trwa drugi tydzień letniej kanikuły. Na dworze mamy bardzo piękną pogodę. Wreszcie jest ,,znośnie”, chociaż na dzisiaj meteorolodzy przewidują zwrotnikową temperaturę. To jednak ma być 1, góra 2-dniowe odstępstwo od temperatur średnich. Wczorajszy dzień, popołudnie a zwłaszcza wieczór były tego dobitnym przykładem – jak może być latem pięknie nawet przy średnich temperaturach. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi czytelnicy doświadczyli tych wspaniałych chwil. Takie właśnie powinno być lato – umiarkowane. Nadal jednak mamy głód umiarkowanych ale znacznych opadów deszczu. Opadów, tak bardzo potrzebnych przyrodzie i nam samym. Jest bowiem piekielnie sucho.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.    Redakcja