piątek , 26 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » ,,Dzień Katarzyny jaki, cały grudzień taki”.

,,Dzień Katarzyny jaki, cały grudzień taki”.

Mamy kolejną sobotę roku i przeżywamy ostatni w tym roku tzw. weekend normalny. Od Adwentu dzielą nas bowiem już tylko dni. Dokładnie – 8. Najwyższa więc pora szykować się do niego a potem do świąt. Mamy dla naszych czytelników zaproszenie na cykl 3 niedzieli adwentowych na Kiermasz Adwentowy do rudzkiego Opactwa. Tak, tak. Już za tydzień, nawet gdybyśmy chcieli, nie da się uciec od klimatu zbliżających się świąt. Mamy nadzieję, że do tego duchowego klimatu dopasuje się drugi klimat, mianowicie pogoda. Wszystko wskazuje na to, że czekają nas pogodne, ale chłodne dni. Nie będzie to zima z prawdziwego zdarzenia, ale o namiastce zimy z całą pewnością będziemy mogli już mówić. Pomimo, że od tej kalendarzowej dzielą nas jeszcze dokładnie 4 tygodnie. Tymczasem na dworze od kilku dni mamy bardzo ładną pogodę. Taka aura ma się utrzymać do czwartku, potem meteorolodzy zapowiadają jej załamanie i nadejście ,,małej” zimy. Patrząc więc za poranne okno zapraszamy do miłego spędzenia dzisiejszego dzionka, najlepiej na dworze a jeszcze lepiej gdzieś głęboko na leśnych ścieżkach spacerowych. Do pierwszego dnia kalendarzowej zimy pozostało nam nieco ponad 28 dni.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 25 listopada br., w 63 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 329 dniem roku, do jego końca pozostały więc dokładnie 36 dni.

To już 63 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia podniesie się do +10oC, w tej chwili wynosi  około +8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +9oC. Od samego rana dzień jest bardzo słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 738 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 83 – 75%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.38, zaś zmierzch około godz.: 16.27.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.16 zajdzie natomiast o godz. 15.51 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 35 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 25 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 2 minuty krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 6 godziny i 50 minut.  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 25 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 48 minut, 32 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 31 minut, 34 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Erazm, Katarzyna i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Nic, co robisz, nie jest stratą czasu, jeśli umiesz mądrze korzystać z własnych doświadczeń”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Dzień Katarzyny jaki, cały grudzień taki”.

W ostatnich dniach pogoda poprawiła się w stosunku do tego co mieliśmy jeszcze niedawno. Wierząc jednak meteorologom, powtarzamy za nimi, że pogoda się ustabilizuje na w miarę znośnym poziomie. Tyle tylko, że będzie chłodniej ale za to słonecznie. W takiej to aurze przyjdzie nam za kilka dni żegnać listopad i witać miesiąc grudzień. A po tym powitaniu przed nami będzie się rozpościerał już tylko najpiękniejszy okres w roku kalendarzowym – okres przedświąteczny.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja