wtorek , 19 Czerwiec 2018
Home » Aktualności » Do Urzędu Gminy możesz udać się płacić bez pieniędzy!

Do Urzędu Gminy możesz udać się płacić bez pieniędzy!

Informujemy, że w kasie Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej wszelkie płatności można dokonywać również kartami płatniczymi. Już niedługo kartą zapłacimy w każdym urzędzie gminy i województwa, a nawet policjantowi drogówki. Poza użyciem karty możliwe będzie też opłacenie podatku czy opłaty za wydanie dokumentu przy pomocy telefonu. To skutek umowy między Krajową Izbą Rozliczeniową a Ministerstwem Rozwoju. Od 1 kwietnia br. wystartowała obsługa urzędów w tym temacie.

Umowa nie ma jednej daty uruchomienia systemu, bo miejsc, gdzie będzie trzeba postawić terminale do płatności kartą, jest zbyt wiele. Wszystko będzie się działo stopniowo. POS-y, czyli urządzenia służące do akceptacji transakcji kartowych, mają trafić do urzędów gmin (w zależności od wielkości gminy będą to jeden lub dwa terminale), powiatowych i wojewódzkich. Wszędzie tam, zamiast biegać z dokładnie wyliczonymi kwotami, będzie można zapłacić kartą. Docelowo terminal ma mieć też każdy patrol drogówki.

Potrzebna jest edukacja urzędników, a to trochę potrwa. Chcemy też wspierać płatności bezgotówkowe na różne nowe sposoby. Mowa tu na przykład o programach motywacyjnych dla osób płacących kartą. To jednak leży już w gestii Ministerstwa Rozwoju.

Z czasem rozwiązanie ma trafić do wszystkich gmin, powiatów czy województw i zostać rozszerzone o kolejne banki. Dzięki temu sprawę załatwimy od razu bez potrzeby biegania w urzędzie z jednym pismem do kasy i z potwierdzeniem płatności z powrotem do urzędnika.

Ministerstwo Rozwoju liczy, że dzięki temu uda się spopularyzować płatności mobilne i kartowe w tych rejonach Polski, w których obecnie są one niedostępne. Bo choć praktycznie każdy ma dziś kartę płatniczą, to często nie ma jej gdzie użyć.

To jest ogromna zmiana dla administracji, bo wchodzimy z płatnościami bezgotówkowymi do małych miast, a nawet wsi.

Płatności kartą w urzędach mają być bezpłatne. Kto zapłaci za terminale oraz prowizję za każdą z transakcji? W dokumencie “Program upowszechnienia płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej” zapisano, że zrobi to Ministerstwo Rozwoju oraz sama KIR (jest własnością polskich banków).

Redakcja