czwartek , 25 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » Do świąt mamy nieco ponad 2 tygodnie.

Do świąt mamy nieco ponad 2 tygodnie.

Przeżywamy I tydzień Adwentu. Za sobą mamy już listopad, za nami są również Barbórka i Św. Mikołaj. W tej chwili czas prowadzi nas już bezpośrednio do Bożego narodzenia. Patrząc na kartki kalendarza widzimy, że tych roboczych dni do świąt pozostało zaledwie 11. Czas niestety ma to do siebie, że biegnie nieubłaganie. Dodatkowo krótkie jesienne dni dodatkowo przyspieszają bieg dni. Ostatnie dni są w większości pochmurne bez słońca. Wszystko to może w sposób zdecydowany wpływać na nasze samopoczucie. Doprawdy w takich warunkach pogodowych ma prawo być złe. I trudno znaleźć na taką sytuację ,,lekarstwo”. Jedyna rada jaka ciśnie się na usta powinna brzmieć – starajmy się przebywać jak najwięcej na dworze na ,,świeżym” powietrzu. Tyle tylko, że o takie jest trudno. Wszechogarnia nas bowiem zalegający smog dymów z kominów. Mamy czwartek, więc każdy z nas powinien tak gospodarować siłami, by dotrwać do najbliższego weekendu. Tymczasem tak jak już na wstępie wspominaliśmy za sobą mamy już uroczystości związane ze Św. Mikołajem. A więc Barbórka i tegoroczny Św. Mikołaj są już za nami. Teraz prostą drogą zmierzamy już tylko do Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 7 grudnia br., w 75 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 341 dniem roku, do jego końca pozostały więc dokładnie 24 dni.

To już 75 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC. W trakcie dnia podniesie się do +5oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC. Od samego rana dzień jest lekko pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 73%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.56, zaś zmierzch około godz.: 16.15.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.32 zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 12 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 48 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejną 1 minutę krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i 32 minuty. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 7 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 0 minut, 34 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 9 minut, 32 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Ambroży, Marcin, Ninomysł, Agaton, Marcisław, Józefa, Polikarp, Zdziemił i Sabin. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Bądź takim, abyś nie musiał czerwienić się sam przed sobą”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Święty Ambroży, zimy przysporzy”.

Za nami jest już połówka I tygodnia Adwentu. Oj, jak ten czas mknie nie bacząc na nasze błagalne wzdychanie – zwolnij! Niestety, nie zwolni a co najgorsze mija bezpowrotnie. Żadna chwila się już nigdy nie powtórzy. Żyjmy więc tak, aby każdą z nich przeżyć jak najlepiej się tylko da. Tego Państwu i sobie życzymy.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.   Redakcja