środa , 24 Lipiec 2019
Home » Aktualności » Do czeskiej Pragi o rzut beretem.

Do czeskiej Pragi o rzut beretem.

Jak donosi raciborski portal www.naszraciborz.pl wczoraj odbył się inauguracyjny przejazd kolejowego składu Leo Express z Pragi do Krakowa. Pociąg zatrzymał się niedaleko nas, bo na stacji Bohumin ( Czechy – tuż za nasza południową granicą ). Mieszkańcy naszego regionu mają więc w zasięgu ręki ofertę czeskiego prywatnego przewoźnika by dojechać do Pragi.

Jak pisze portal www.naszraciborz.pl 20 lipca to dzień w którym po raz pierwszy na polskich torach zobaczyliśmy w liniowym kursie pociąg prywatnego przewoźnika Leo Express (Stadler Flirt 480 001). Dla nas, mieszkańców województwa śląskiego jest to o tyle ważne, że czarno-złoty pociąg w relacji Praga – Kraków Główny przejedzie przez nasz region i będzie zatrzymywać się aż na sześciu naszych stacjach: Zebrzydowice, Pszczyna, Tychy, Katowice Ligota, Katowice, Mysłowice. Leo Express wprowadzi na nasze tory, może nie nową, ale na pewno inną jakość. Miejmy nadzieję, że czeskiemu przewoźnikowi spodoba się na polskich torach i będzie rozwijał swoją sieć połączeń w naszym kraju i że konkurencyjność na torach jeszcze bardziej poprawi jakość i zwiększy atrakcyjność podróżowania koleją – komentuje wydarzenie portal silesiainfotransport.

– Cechą wspólną aktualnej infrastruktury polskiej i czeskiej jest to, że aktualnie w obu krajach jest ona na potęgę remontowana. O ile u nas jest to w pełni zrozumiałe, bo pozostałości po latach, gdy wydawało się że ta forma transportu po prostu padnie, są jeszcze spore i trzeba to wyprostować, o tyle w Czechach wygląda to nieco inaczej. Tam prace polegają na tym, że na niektórych szlakach, tak jak w przypadku głównej linii do Pragi, prędkość jest podnoszona ze 140 do 160 km/h, co jednak powoduje powstanie takich samych utrudnień jak u nas przy pracach podnoszących prędkość z 40 do 60 km/h – dodaje współpracujący z nami portal, na którym wkrótce pełna relacja z pierwszego przejazdu.

Autor: silesiainfotransport.pl, redakcja@naszraciborz.pl

*** Zdjęcia patrz tutaj: http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/67535-czeski-prywatny-przewoznik-wjechal-na-polskie-tory–z-raciborza-na-wyciagniecie-reki-.html

Redakcja