niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Długi weekend trwa nadal.

Długi weekend trwa nadal.

yes-weekendZa nami piękny okres pierwszej części długiego weekendu kwietniowo-majowego. Fakty jednak są takie, że wielu z nas po 6 dniach wolnego wraca do pracy i szkoły ( maturzyści ). Błogosławieni Ci którzy ,,sięgnęli” po  kilka dni urlopu i okres wolnego przedłużają sobie aż do 7 maja. To ci dopiero perspektywa. W umysły tych co wracają do pracy pragniemy tchnąć odrobinę pocieszenia, zaś wszystkim tym którzy dalej odpoczywają życzymy miłego wypoczynku przy pięknej pogodzie. Zgodnie z zapowiedziami meteorologów, świąteczny czas minął nam przy dobrej pogodzie. Świąteczny dzień był bardzo słoneczny, ciepły, wręcz upalny. Ale tylko do godzin wieczornych. Już bowiem późnym popołudniem widać było, że zbliża się burza. Tak też się stało, a jej prawdziwe oblicze ukazało się wieczorem, kiedy to nad naszym obszarem ze wszystkich kierunków nadciągnęły chmury burzowe. No i mieliśmy burzę w każdym jej wymiarze – grzmoty, błyskawice oraz bardzo obfite opady deszczu. Deszczu tak bardzo potrzebnego przyrodzie. W sposób oczywisty, temperatura ze strefy około +30oC, spadła o ponad 10 kresek w dół. Była to druga burza tegorocznej wiosny.

Tymczasem miesiąc maj rozkręca nam się już na dobre, ani się nie obrócimy a w kalendarzu będziemy mieli 3 zimnych ogrodników i zimną Zośkę. Potem, zgodnie z tym co mówi ugruntowana ludowa prawda, powinno być już tylko ciepło, a pogoda przypominać ma już nawet tą z okresu lata. Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie w bieżącym roku.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 4 maja br. w 45 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 124 dniem roku, do jego końca pozostało więc  241 dni.

I wreszcie mamy 45 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +12oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +18oC, w tej chwili wynosi  około +15oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +20oC. Od samego rana dzień jest pochmurny, słońce jednak upomina się o swoje prawo. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 91 – 61%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.38, zaś zmierzch około godz.: 20.46.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.16 zajdzie natomiast o godz. 20.10 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 14 godzin i 54 minuty. Noc będzie więc miała 9 godzin i 6 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 6 godziny i 50 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 4 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 29 minuty, 40 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 6 godzin i 50 minut, 26 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Antonia, Florian, Grzegorz, January, Michał, Monika i Paulin. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Koncentruj się bardziej na własnym charakterze niż na własnej reputacji, ponieważ charakter stanowi o tym, kim naprawdę jesteś, a reputacja to jedynie to, kim jesteś w oczach innych ludzi”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju”.

I część długiego weekendu majowego wielu z nas mam już za sobą. Ale przed nami są jeszcze 3 dni weekendowe a potem najpiękniejszy z miesięcy roku – maj. Mamy wiarę tego, że będzie to miesiąc na miarę dawnych majów, a więc bardzo pogodny i ciepły z koniecznymi i niezbędnymi opadami deszczu potrzebnymi do wegetacji roślin. Jakby nie patrzeć na kalendarz, to zauważamy, że za około półtorej miesiąca intensywnie będziemy myśleć już o letnim wypoczynku, bowiem zbliżać się będą letnie wakacje. Ach ten czas, umyka jak mgnienie oka!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.    Redakcja