niedziela , 24 Marzec 2019
Home » Aktualności » Deszcz padał w nocy, będzie padał za dnia – rozpogodzi się dopiero jutro.

Deszcz padał w nocy, będzie padał za dnia – rozpogodzi się dopiero jutro.

Witamy w deszczowy czwartkowy poranek. Za nami jest więc środek roboczej części tygodnia. Od samego rana mamy mokry, brzydki dzień, nie jest jednak chłodno. Widać więc, że słońce w trakcie dnia będzie nie będzie miało nic do powiedzenia. Innymi słowy czeka nas ciepły ponury dzionek. Przypominamy, że dokładnie 8 lat temu po olbrzymich opadach deszczu wody Rudy wyszły poza jej brzeg rzeki i rozpoczęła się powódź AD2010 r. Tak było 8 lat temu a jeszcze wcześniej w lipcu 1997 r. powódź była jeszcze tragiczniejsza. Dobrze jest o tych faktach pamiętać, zwłaszcza w aspekcie tego, że wiele szkód powodziowych z 2010 r. i 1997 r. do dzisiaj nie zostało usuniętych.

Tymczasem minęła pierwsza połówka maja, mamy więc prawo oczekiwać na znaczące ocieplenie. Czy i kiedy ono ostatecznie nadejdzie? Według meteorologów nadejdzie i to już jutro. Czeka nas więc pogodny i ciepły weekend.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 17 maja br. w 58 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 137 dniem roku, do jego końca pozostało więc 228 dni.

I wreszcie mamy 58 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +12oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +15oC, w tej chwili wynosi około +14oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +15oC. Od samego rana dzień jest mokry i ponury. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 92 – 86%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.19, zaś zmierzch około godz.: 21.08.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.56 zajdzie natomiast o godz. 20.26 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 33 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 27 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 30 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 17 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 50 minut, 1 sekundę i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin i 30 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Andrzej, Antonia, Bruno, Brunon, Chwalimir, Herakliusz, Sławomir, Weronika, Wiktor i Wilhelm. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Jeden jest rodzaj ludzki, jeden boski, ta sama matka tchnęła w nas życie. Lecz różnica mocy, rozdziela nas we wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy się maj z grzmotem odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie”.

Trwa miesiąc maj, weszliśmy w jego drugą dekadę. Pogodę mamy taką majową, ale patrząc na całe minione 2 tygodnie maja, nie jest w tym zakresie najgorzej, więc nie ma co narzekać. Starajmy się jak najwięcej ile tylko jest to możliwe przebywać na dworze, bo to służy naszemu zdrowiu. Im bliżej natury, tym lepiej. Poza tym, nie ma lepszej pory na to, by zażywać dobrodziejstw natury niż wiosna. Dzisiaj będzie to trudne, ale już jutro i w weekend – owszem.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.   Redakcja