środa , 14 Sierpień 2019
Home » Aktualności » Czy zimna Zośka zakończy okres tegorocznego wiosennego chłodu?

Czy zimna Zośka zakończy okres tegorocznego wiosennego chłodu?

No i stało się tak jak przepowiadali meteorolodzy. Pogoda w trakcie ostatnich kilku dni tradycyjnie dopasowała się do tzw. okresu zimnych ogrodników i chłodnej Zośki. Jest deszczowo i bardzo zimno. W ten oto sposób przez cały okres zimnych ogrodników nie zaznaliśmy odrobiny ciepła. To jest ważne z 2 powodów – po pierwsze nie możemy wykonać wiele zaległych prac ( jak to zazwyczaj wiosną bywa ), po drugie – stanęła wegetacja roślin. A jedyne co rośnie, to trawa. Dobre jednak i to, bowiem ziemia po zimie była mocno spragniona wody. Dzisiaj natomiast w kolejnym dniu tygodnia,  przypominamy, że w kalendarzu trwa nadal ,,zimny” okres i wiele do powiedzenia może mieć chłodna Zośka. W tym miejscu pragniemy przypomnieć 2010 r. kiedy to w tym samym czasie mieliśmy wielką powódź. Wtedy padało 13, 14,15,16 maja, natomiast 17 maja woda zaczęła wylewać się z rzeki. Pamiętamy te chwile. Jak więc wobec tego wszystkiego zachowa się dzisiaj ,,zimna” Zośka, która będzie nam królowała od świtu po sam zmierzch. Spoglądając za poranne okno możemy powiedzieć, że jest źle, bowiem od wczoraj niemal non stop pada deszcz.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 15 maja br. – w 56 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 135 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 230 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 56 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +8oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 95 – 92%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.19, zaś zmierzch około godz.: 21.05.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.00 zajdzie natomiast o godz. 20.26 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 26 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 34 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 7 godzin i 23 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 6 godzin i 42 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 15 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 godzin, 57 minut i 8 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 22 minuty i  57 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Atanazy, Berta, Cecyliusz, Czcibora, Dionizja, Izydor, Jan, Nadia, Nadzieja, Ruprecht, Sonia i Zofia. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie wystarczy, by sprawiedliwości stało się zadość, należy także sprawić, by było widoczne, że sprawiedliwości stało się zadość”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją”.

Czy Państwo pamiętacie, co działo się dokładnie 8 lat temu? Otóż do Rud i naszego regionu zbliżała się kolejna powódź. Już od 14, poprzez 15,16 maja 2010 r. lało z nieba niemiłosiernie. I w końcu 17 maja wody wylały. 2010 rok – tragiczne to były chwile. My o  nich pamiętamy, dobrze byłoby, aby każdy z nas miał je w pamięci.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja