niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Czy wszyscy w naszej Gminie oddają śmieci Gminie i za nie płacą?

Czy wszyscy w naszej Gminie oddają śmieci Gminie i za nie płacą?

Dyskusja po zmianie wysokości opłaty za śmieci w naszej Gminie obejmuje coraz większe kręgi naszych mieszkańców. Przypomnijmy, że większością 7 głosów ( radnych ) na wniosek Burmistrza naszej Gminy, od marca każdy z nas będzie płacił kwotę 15,50 zł. miesięcznie. Jest to opłata miesięczna, liczona od 1 osoby. Do tej pory – do lutego opłata wynosiła 9,50 zł. Wzrost ceny wynosi więc ponad 63%.

Wobec tego, że stoimy na stanowisku, iż dyskusja ma sens jeżeli dyskutanci dysponują wystarczającymi i precyzyjnymi danymi dotyczącymi całego systemu odbioru i oddawania na wysypisko śmieci, oddajemy w ręce naszych czytelników kolejne informacje w tej sprawie. Po to, by w dyskusji nie używać nieprawdziwych danych i informacji, po to by wspomniana dyskusja mogła być rzeczowa i oparta na faktach. Nie zaś na domysłach albo wręcz zasłyszanych plotkach.

Te fakty mamy zamiar naszym czytelnikom sukcesywnie przekazywać. Wszystko po to, by każdy z naszych mieszkańców mógł dokładnie poznać mechanizm wyliczania tej ceny. Bo o nią w trakcie ostatniej sesji spierały się 2 grupy radnych. Jak w trakcie tej dyskusji zobaczymy, na ostateczną cenę ma wpływ wiele czynników, w tym również to ile osób złożyło w Gminie deklaracje, ile osób realizuje swój obowiązek śmieciowy, oraz to jak znaczny jest margines osób uchylających się od tego obowiązku. Tak, by Ktoś kto sumiennie gromadzi odpady, oddaje je Gminie i za ten fakt regularnie płaci, nie ,,współfinansował” ewentualnie uchylających się od tego obowiązku.

W tym miejscu informujemy, że po raz kolejny wystąpiliśmy do Gminy o przedłożenie dokładnego wyliczenia, które skłoniło władzę naszej gminy do zarekomendowania takiej a nie innej ceny.

Niestety do sesji, jak również w trakcie sesji takie dokładne wyliczenie zostało przedłożone słownie. Mamy więc nadzieję, że dzisiaj uzyskanie pisanego dokumentu w tej sprawie będzie tylko formalnością.

Kiedy te informacje otrzymamy, niezwłocznie przedstawimy je naszym czytelnikom.

Tymczasem w dniu dzisiejszym przedstawiamy jedną z tabel sprawozdawczych przedłożoną przez urzędników naszej Gminy. Jest to doskonały materiał do naszej dyskusji.

Tabela określa zestawienie danych dotyczących złożonych deklaracji przez mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska na dzień 31.12.2017 r.

 

*** Wynikające z tabeli fakty są następujące:

– ilość osób zadeklarowanych do systemu śmieciowego ( a więc osób oddających śmieci i płacących za ten fakt ): 8.440 osób,

– liczba osób zameldowana w naszej Gminie na koniec 2017 r. wynosiła około 11.162 osoby.

Co te 2 cyfry oznaczają?

Mianowicie to, że 2.722 osoby zameldowane w naszej Gminie nie zadeklarowały się do obowiązku oddawania śmieci, oraz nie jest płatnikiem w gminnym systemie.

Jak to jest możliwe? Odpowiedzi na ten fakt domagali się radni którzy nie zagłosowali za tak radykalną podwyżką. Niestety, póki co precyzyjnych odpowiedzi i wyliczeń nie otrzymali. Ten fakt był więc jednym z głównych punktów rozbieżności zdań w ocenie przedłożonej podwyżki i jej wysokości.

Redakcja