środa , 12 Grudzień 2018
Home » Aktualności » Czesi mówili i słuchali o rudzkiej kolejce wąskotorowej.

Czesi mówili i słuchali o rudzkiej kolejce wąskotorowej.

Jak informuje portal informacyjny raciborzcom.pl w niedzielny poranek ogólnokrajowa Czeska stacja radiowa Radiožurnál wyemitowała reportaż o historii, atrakcjach i przyszłości kolei wąskotorowej w Rudach i okolicy.

Jeden z reportaży w niedzielnej audycji “Zápisník zahraničních zpravodajů” (“Notatnik zagranicznych korespondentów”) w publicznej czeskiej stacji Radiožurnál dotyczył Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. – Jesteśmy na stacji Stanica. Przed nami leży jeszcze 400 metrów toru. Reszta jest rozkradziona – mówi na początku materiału Jarosław Łuszcz, naczelnik stacji.

Wysłannik stacji w Polsce, Viktor Daněk, pytał Jarosława Łuszcza m.in. o historię kolei wąskotorowej w regionie. – Kiedyś była jedna linia – z Raciborza przez Rudy, Gliwice, Bytom, Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego. Zostały z niej dwa krótkie odcinki, których już nie można połączyć. Na jej drodze stoją domy i market – opowiada naczelnik. Viktor Daněk dopowiada, że w Rudach zostało sześć kilometrów toru i zabytkowa stacja, na terenie której znajduje się m.in. lokomotywownia. Stoją w niej dwa małe parowozy, aktualnie naprawiane. Miejscowe lokomotywy parowe są jednymi z ostatnich czynnych w Polsce.

W reportażu można usłyszeć, że stacja cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci. Jednym z jego bohaterów jest maszynista, pan Marian, który bierze najmłodszych do kabiny maszynisty, pozwala im trąbić i robi sobie z nimi zdjęcia. Jarosław Łuszcz mówi też o planach związanych ze stacją. Chciałby w tym roku przedłużyć trasę o 5 km do stacji Pilchowice. Odnowić część trasy planuje Urząd Miasta Rybnik.

Całego reportażu można posłuchać na stronie:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3968061

Redakcja