wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » ,,Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące”.

,,Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące”.

Przeżywamy ostatni tydzień Wiosny. Tydzień w którym coraz częściej spoglądać będziemy w stronę Lata, wszakże ono zawita do nas już za kilka dni. Patrząc jednak na meteorologów i ich prognozy pogody na najbliższe dni, można wysnuć wniosek, że będziemy mieli przeciętny tydzień tego roku. Wiosna w swoim ostatnim akcie nie pokaże Latu, co czynić powinno. Pamiętajmy, że przez blisko 90 dni sama była kapryśna, sama tak naprawdę była już latem. Generalnie jednak tegoroczna wiosna stanęła na wysokości zadania. Nie możemy więc na tą porę narzekać. Na dokładną ocenę mijającej pory roku nadejdzie jeszcze czas, ale dla nas jest już ważne tylko to jakie będzie Lato. Bo to przecież przed nami letnia kanikuła. W szkołach trwa finisz w nauce i nauczyciele dokonują ostatecznej kwalifikacji wiedzy uczniów. Potem pozostanie już tylko dzień zakończenia tegorocznego roku szkolnego i adios szkoło na 2 miesiące. Super perspektywa. Tymczasem przeżywamy ostatni weekend tej wiosny, kolejny będzie już weekendem letnim. Miłej niedzieli życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 17 czerwca br. w 89 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 167 dniem roku, do jego końca pozostało więc  198 dni.

I wreszcie mamy 89 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +16oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +25oC, w tej chwili wynosi  około +23oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +27oC. Od samego rana dzień jest pogodny, z lekkim zachmurzeniem. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 55%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.50, zaś zmierzch około godz.: 21.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.35 zajdzie natomiast o godz. 20.59 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 24 minuty. Noc będzie więc miała 7 godzin i 36 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 22 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 17 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 minutę, 58 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin i 19 minuty, 8 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adolf, Adrianna, Franciszek, Izara, Laura, Rajner i Waleriana. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Jeśli nie wiesz co czynisz, to rób to w sposób elegancki”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące”.

Przeżywamy ostatni tydzień tegorocznej wiosny. Już tylko dni dzielą nas od Lata, już tylko dni dzielą nas od letniej kanikuły.  A skoro kroczy letnia kanikuła, to w ślad za nią idzie wiara tysięcy dzieci, młodzieży i nas dorosłych w to, że wakacje będą piękne, tak jak to ,,zawdy” było. I wcale nie chodzi nam o to, by cały czas panował upał, tylko by pogoda była dla wszystkich do przyjęcia. Przecież również chwile chłodu latem czasami są bardzo wskazane i potrzebne. A deszcz jest nieodzowny.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja