niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » ,,Choć i w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”.

,,Choć i w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”.

Możemy śmiało powiedzieć, że za sobą mamy najpiękniejszy weekend tego roku. To jeszcze nie była prawdziwa wiosna, ale przyznają Państwo, że uroków tych dni nie da się pominąć i nie zauważać. Nie trzeba było więc czekać na chwile kiedy zapełnią się w Rudach i okolicach ścieżki spacerowe i trasy rowerowe. W niedziele i poniedziałek mieliśmy okazję przypomnieć sobie co to jest turystyczne oblężenie. Okres świąt i poprawna pogoda sprawiły, że ludzie stali się bardziej pogodni i przyjaźni. Wczoraj, czyli we wtorek pogoda uległa zdecydowanej poprawie. Kolejne dni maja być piękne i wiosenne. Jak? Popatrzmy za poranne okno. Mamy nadzieję, że tak dobra pogoda utrzyma się przez wiele wiosennych dni. Oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że musi być właściwa równowaga pomiędzy słoneczną i deszczową pogodą. Tymczasem trwa kolejny wiosenny tydzień, tym razem 4-dniowy tydzień pracy i 3- dniowy nauki. Wszelkiej pomyślności życzymy wszystkim naszym czytelnikom na ten okres.   Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 4 kwietnia br. w 15 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 94 dniem roku, do jego końca pozostało więc 271 dni.

I wreszcie mamy 15 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +16oC, w tej chwili wynosi około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +17oC. Od samego rana dzień jest bardzo słoneczny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 59%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.41, zaś zmierzch około godz.: 19.55.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.15 zajdzie natomiast o godz. 19.23 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 8 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 52 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 55 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 4 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 15 minut,33 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 54 minuty, 12 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Ambroży, Benedykt, Izydor, Wacław, Wacława i Zdzimir. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Choć i w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”.

Patrząc na nasze dzisiejsze przysłowie widzimy, że tak na dobą sprawę w kwietniu musimy się liczyć z każdą możliwą sytuacją. W bieżącym okresie pogoda zrobiła się piękna, równie dobrze może jednak popaść w drugą skrajność. Miejmy nadzieję, że w tym roku wiosna będzie wiosną. Z kolei mamy również nadzieję, że lato w tym roku nie będzie tropikalne, czego doświadczyliśmy w minionym roku. Ważne również jest to, że bieżące dni są już długie – rano jasno robi się już przed 6.00, z kolei wieczorem dzionek ,,szarzeje” koło godz. 20.00.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.   Redakcja