środa , 24 Lipiec 2019
Home » Aktualności » ,,Chłodny maj, dobry urodzaj”. Jak to będzie w tym roku?

,,Chłodny maj, dobry urodzaj”. Jak to będzie w tym roku?

Na kartkach kalendarza dla miesiąca maj nieubłaganie upływają nam ostatnie jego dni. Tak na dobrą sprawę, to czujemy już oddech czerwca. Mamy jednak nadzieję, że te ostatnie dni maja miną nam przy poprawnej pogodzie. Wcale na tym etapie roku nie zależy nam na zwrotnikowych upałach. Dzisiaj od samego rana dzień jest pogodny, słoneczny i bardzo ciepły, możemy więc spodziewać się całego pogodnego dnia. Z tym, że musimy mieć wkalkulowane nadejście nagłej burzy. Takie są uroki obecnej pory roku w zakresie wysokich temperatur. Minione dni zdominowała nam piękna pogoda ale nade wszystko 2 ważne wydarzenie w naszej Parafii – I Komunia Św. i koncert z cyklu ,,Muzyka w Starym Opactwie”. To jednak nie wszystko, w obrębie naszej Parafii miało miejsce jeszcze szereg innych ważnych i atrakcyjnych wydarzeń. Dzisiaj powinniśmy również poważnie przyjąć, że zbliża się Dzień Dziecka. Dobrze byłoby, by w Dzień Dziecka 1 czerwca, cała dzieciarnia z okazji swojego święta miała pogodny dzień. To ważne, bowiem z całą pewnością w wielu miejscach naszej gminy odbywać się będą imprezy z okazji tego święta. Patrząc na kalendarz, w nieco odleglejszej perspektywie, widzimy już na nim pierwszy dzień lata i w sposób oczywisty początek wakacji. Ogłaszamy więc wszem i wobec, że za miesiąc będzie już trwała letnia kanikuła. Och – żyć nie umierać. Przedtem jednak czeka nas długi weekend z Bożym Ciałem. Zaczynamy już jutro p pracy.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 29 maja br. w 70 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 148 dniem roku, do jego końca pozostało więc 217 dni.

I wreszcie mamy 70 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +17oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +27oC, w tej chwili wynosi około +26oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +29oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 81 – 51%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.00, zaś zmierzch około godz.: 21.25.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.43 zajdzie natomiast o godz. 20.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 1 minutę. Noc będzie więc miała 7 godzin i 59 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 58 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 29 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 29 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin i 58 minut, 19 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bogusława, Magda, Magdalena, Maksymilian, Maksymiliana, Maria i Teodor. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Bądź mądrzejszym od innych i nie okazuj im tego”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Chłodny maj, dobry urodzaj”.

Za 2 dni zakończy się maj i do lata pozostanie już naprawdę niewiele dni. Chcąc już dzisiaj dokonać oceny kończącego się miesiąca, możemy powiedzieć, że maj ,,zrobił swoje”. Był pięknym okresem bieżącego roku. Oczywiście my zawsze kaprysimy i chcielibyśmy, aby raz było cieplej, więcej słońca, bez opadów, to znowu prosimy o odrobinę chłodu i deszcze. Jak ,,biedna” matka natura ma nam w tym wszystkim dogodzić?

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.   Redakcja