środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Chcieliśmy zimę – to ją mamy.

Chcieliśmy zimę – to ją mamy.

Za nami Święto Trzech Króli. Przy pięknej, zimowej pogodzie godnie świętowaliśmy ten dzień. Finałem tych obchodów był niedzielny koncert kolęd w wykonaniu chóru im. Juliusza Rogera w rudzkim Sanktuarium oraz sobotnie kolędowanie w świetlicy wiejskiej w Jankowicach. Również w sobotę w Wigilię święta Trzech Króli na spotkaniu noworocznym w rudzkim Opactwie spotkali się przedstawiciele wszystkich organizacji i podmiotów z terenu Rud.

Przypominamy, że po kilkudziesięciu latach, od niedawna święto Trzech Króli ( Święto Objawienia Pańskiego ) jest również dniem wolnym od pracy. Ciężko nam to powiedzieć, ale wraz z końcem tego weekendu zakończył się kilkunastodniowy okres tegorocznego świętowania. Kolejne święto trafi nam się w trzeciej dekadzie kwietnia br., będzie to ….. Wielkanoc. A za oknami mamy prawdziwie zimową niedzielę i bardzo mroźna noc z niedzieli na poniedziałek. Nad ranem temperatura lokalnie spadało do – 13oC.  dzisiaj natomiast mamy słoneczny i mroźny dzionek – piękny dzionek. Wobec takiego stanu rzeczy dzisiaj możemy się czuć komfortowo.  Po weekendzie wracamy do nauki i pracy na dobre – rozpoczynamy bowiem 5-dniowe tygodnie nauki i pracy. Tak będzie aż do kwietnia. Po drodze jednak będziemy mieli całe multum świątecznych dni, niestety nie będą one jednak wolne od pracy. I pamiętajmy, że za święto Trzech Króli przypadające w niedzielę nie należy nam się dzień wolny w innym terminie. Warto o tym pamiętać.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 7 stycznia br. – w 17 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 7 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 358 dni.

Przeżywamy 17 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -12oC.  W trakcie dnia nie podniesie się i wynosić będzie około – 4oC, w tej chwili wynosi około -7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -10oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 754 – 752 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 92 – 81%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.05, zaś zmierzch około godz.: 16.38.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 16.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 17 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 43 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 14 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy o 7 godziny i 42 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 7 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 5 minut, 48 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 14 minut i 17 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Izydor, Julian, Lucjan, Kryspin, Rajmund, Walenty i Rajnold. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Aby ukarać śmiertelnych, bogowie spełniają ich życzenia”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jak styczeń zachlapany, to lipiec zapłakany”.

I jak tam czujemy się w diametralnie odmiennych warunkach pogodowych? Starajmy się nadchodzący czas należycie i efektywnie wykorzystać. Pomimo takiej a nie innej pogody, nie zapominajmy o tym, aby jakiś czas pobyć na dworze. Korzystajmy z tego, ze mamy dzień słoneczny. Musimy więc nasze organizmy dotlenić za wszelką cenę i wystawić na tak rzadkie ostatnio chwile na słońcu. Nie unikajmy więc tego. Nie ograniczajmy naszego popołudniowego i wieczornego czasu tylko do siedzenia przed telewizorem albo komputerem. Na nasz portal zapraszamy, ale dopiero po pokaźnym dotlenieniu swoich organizmów. Ze względu na bardzo niskie temperatury ubierajmy się jednak należycie, tak by nie dochodziło do wyziębienia naszych organizmów. Może ono być powodem naszych zdrowotnych komplikacji.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja