poniedziałek , 16 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » Bo w naszej szkole, to my czytać chcemy!

Bo w naszej szkole, to my czytać chcemy!

W środę 21 lutego 2018 r., w  w ZSO Rudy odbyło się prawdziwe czytelnicze show! Wydarzeni to nie było przypadkowe, bowiem pani Katarzyna Lubos – wszystkim uczniom doskonale znana pani bibliotekarka – zorganizowała finał Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Projekt realizowany był od września 2017 r. i dzięki niemu wzbogaciliśmy się nie tylko w rozwijanie i utrwalenie nawyku czytania, ale także w 706 nowych książek o łącznej wartości 15 000 złotych!

Finał miał miejsce na starej sali gimnastycznej według wcześniej opracowanego scenariusza zadań dla każdej z klas. Przedstawiał się on następująco:

– najmłodsi uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej konkurowali w konkursie Czytelnik roku oraz wydarzeniu cyklicznym pod nazwą Czytanie na  śniadanie,

– klasy IV miały za zadanie wymyślenie odpowiedniej kampanii plakatowej, której celem była promocja tytułów książek uznanych przez nich za najbardziej godnych przeczytania i polecenia,

– piąte klasy miały ambitne zadanie, bowiem zajęły się projektem pod intrygującą nazwą Sleeveface. Co to jest? Otóż polega to na zrobieniu sobie zdjęcia z zasłoniętą częścią ciała (np. twarzy, ręki, tułowia itd.) okładką z książki. Uzyskuje się dzieki temu ciekawy efekt złudzenia, w którym odkryta część ciała pokrywa się z okładką książki. Efekty mogą być śmieszne, ciekawe, niezwykłe…, jednym słowem – jakiekolwiek, byle oddawały przez to część charakteru książki i czytelnika, który się fotografuje,

– klasy szóste wcieliły się w aktorów, ich zadaniem było stworzenie etiudy teatralnej, której motywem głównym będzie książka. Trzeba przyznać, że klasy spisały się doskonale i wykorzystały w doświadczenie w tej materii pani Magdaleny Wrony,

– natomiast siódme klasy zamieniły się w producentów filmowych i nagrały etiudy poświęcone wartości płynące z czytelnictwa. Powstał dzięki temu ciekawy reportaż oparty o wywiady oraz krótki film fabularny o tym, jak jedna z uczennic ucieka w ciekawy świat wyobraźni zawarty na stronach książek,

– gimnazjaliści mieli już zadanie naukowe; klasy drugie opracowały ankietę badawczą analizującą czytelnictwo wśród naszych uczniów, natomiast trzecie opracowały prezentację walentynkową pod tytułem Motyw miłości w filmie i literaturze.

Gdyby podsumować całość, to przede wszystkim podkreślić należy, że każda klasa poważnie potraktowała swoje zadanie i pozostali uczniowie mieli okazję nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawych  rzeczy o sobie i książkach, ale także doskonale bawić się przy niekonwencjonalnych pomysłach swoich koleżanek i kolegów. No ale czego nie robi się dla popularyzowania czytelnictwa?! Bez tej umiejętności pewnie tkwilibyśmy ciągle w rozwoju cywilizacyjnym gdzieś pomiędzy jaskiniami i pierwszymi rolnikami!

*** Zdjęcia patrz:

http://www.zsorudy.szkolnastrona.pl/a,242,bo-w-naszej-szkole-to-my-czytac-chcemy

Redakcja