wtorek , 14 Sierpień 2018
Home » Aktualności » Betlejemskie Światełko Pokoju zawita jutro do Rud.

Betlejemskie Światełko Pokoju zawita jutro do Rud.

We wtorek rano ( jutro ) podczas Mszy św. roratniej nastąpi wniesienie przez Harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju do Kościoła w Rudach. Od tej chwili światło będzie więc obecne wśród nas. Światło będzie mógł sobie odpalić i zabrać do domu każdy. Taka możliwość będzie trwała do samej Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Zachęcamy do tego by w każdym naszym domu nie zabrakło światła Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Następnie Światło transportowane jest do Wiednia, gdzie ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

W Polsce Betlejemskie Światło Pokoju organizowane jest od 1991 r. Tradycją jest, iż Związek Harcerzy Polskich otrzymuje Światło od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ ? do Danii. Takim darem skauci z całej Europy pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

Redakcja