niedziela , 24 Luty 2019
Home » Aktualności » Będzie upał, upał i jeszcze raz upał!

Będzie upał, upał i jeszcze raz upał!

We wczorajszej naszej zapowiadajce przestrzegaliśmy przed czekającym nas upałem. I było tak jak zapowiadaliśmy, albo jeszcze gorzej. Niestety, temperatura w cieniu sięgała aż +34oC. Takie warunki temperaturowe całkowicie wyłączył nas z jakiegokolwiek funkcjonowania. Dzisiaj natomiast słupki rtęci na termometrze mają pójść jeszcze wyżej i już od samego rana meteorolodzy mówią, że ta środa może być najcieplejszym dniem bieżącego roku. Możemy sobie więc wyobrazić, co będzie się działo już za 3-4 godziny. Raz jeszcze przestrzegamy więc wszystkich – weźmy wzgląd na te warunki. W tym zakresie nie może być żadnego pobłażania. Nie eksploatujmy więc naszych organizmów ponad to co trzeba, pijmy dużo wody, a czas spędzajmy w miejscach zacienionych i chłodnych. Do minimum ograniczmy przebywanie w samochodzie oraz na dworze na słońcu. W ten sposób może uda nam się przeżyć dzisiejszy dzień, wieczór i noc. I pamiętajmy, że kolejne dni będą niewiele chłodniejsze. Tymczasem rozpoczynamy nowy miesiąc – sierpień, drugi miesiąc letnich wakacji.

Sięgając naszą pamięcią wstecz przypominamy, że dokładnie rok temu mieliśmy również na naszym obszarze ekstremalne zwrotnikowe temperatury. Żar z Nieba lał się niczym w bieżących dniach. Czyżby więc o tej porze roku tak miało być już zawsze?

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 1 sierpnia br. w 41 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 213 dniem roku, do jego końca pozostały więc 152 dni.

Przeżywamy 41 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +20oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +32oC, w tej chwili wynosi  około +30oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +35oC!!! Od samego rana dzień jest bardzo pogodny, słoneczny i ciepły, niebo jest niemal bezchmurne. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 49%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.36, zaś zmierzch około godz.: 21.10.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.15 zajdzie natomiast o godz. 20.30 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 15 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 45 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 10 minut. Widać więc, że długość dnia nadal jest zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 1 godzinę i 9 minut od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 1 sierpnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę i 10 minut, 16 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 10 minut i 19 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Alfons, Brodzisław, Justyn, Konrad, Nadia, Nadzieja, Piotr, Rudolf, Rudolfa i Rudolfina. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Jeden jest rodzaj ludzki, jeden boski, ta sama matka tchnęła w nas życie. Lecz różnica mocy rozdziela nas we wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli w sierpniu dni jasne, będą stodoły ciasne”.

Mamy już sierpień. Rok zdecydowanie biegnie nam już z górki. Do końca bieżącego roku pozostało nam równe 5 miesięcy. Ani się nie obrócimy a szykować się będziemy do końcówki roku. A przed nami jeszcze tyle pracy, która trzeba wykonać latem, jesienią i wczesną zimą. Jak tam u Państwa idą przygotowania z gromadzeniem przetworów owocowych i warzywnych na zimę? Nie warto zakładać, że wszystko się kupi w markecie. Co swoje, to swoje – smakuje całkiem inaczej, nie mówiąc już o autentycznych walorach zdrowotnych swojskich przetworów. Zachęcamy do przygotowywania sobie takich właśnie zapasów. Zimą będzie jak znalazł.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.    Redakcja