niedziela , 16 Grudzień 2018
Home » Aktualności » ,,Barbara po lodzie – Boże Narodzenie po wodzie”.

,,Barbara po lodzie – Boże Narodzenie po wodzie”.

,,Barbara po lodzie – Boże Narodzenie po wodzie”. Czy ta wielowiekowa ludowa prawda znajdzie potwierdzenie w tym roku, czas pokaże? Nic jednak nie zawadzi, aby bacznie obserwować nadchodzący okres. Mamy więc Barbórkę, święto przede wszystkim całej braci górniczej i ich rodzin. Życzymy miłego świętowania. Tak jak wspomnieliśmy, dzisiejszy dzień spędzimy jednak w zimowej atmosferze, ze śniegiem i mrozem. Meteorolodzy trafili więc swoimi zapowiedziami w ,,dychę”. A jeśli tak, to dzień Św. Mikołaja spędzimy również z mrozem a może nawet  na śniegu. Niech więc wszystkie Mikołaje szykują sanie i ciepłe kubraki, ale na wszelki wypadek również pojazdy kołowe, tudzież inne ,,machiny” latające. A my z utęsknieniem będziemy ich w środę wypatrywać.

Za nami jest już I niedziela Adwentu – tegorocznego krótkiego napędu. Dla wszystkich tych którzy odwiedzili Jarmark Bożonarodzeniowy w rudzkim Opactwie była to doskonała okazja by zasmakować klimatu zbliżających się świąt.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 4 grudnia br., w 72 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 338 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 27 dni.

To już 72 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -4oC.  W trakcie dnia podniesie się do +3oC, w tej chwili wynosi  około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -5oC. Od samego rana dzień jest pochmurny, śnieżny i lekko mroźny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 88 – 87%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.50, zaś zmierzch około godz.: 16.21.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.28 zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 17 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 43 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejna 1 minutę krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i  22 minuty.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 4 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 5 minut, 34 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 14 minut, 32 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Barbara, Klemens, Krystian i Hieronim. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Bieda, to najlepszy nauczyciel”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Barbara mrozi, Mikołaj lód zwozi”.

Jak Śląsk długi i szeroki górnicy ich rodziny, oraz środowisko górnicze w dniu dzisiejszym świętuje. Każdy, kto tylko będzie miał możliwość, będzie mógł uczestniczyć w dzisiejszej mszy św. w naszym kościele w intencji dziś świętujących. Potem przyjdzie pora na świąteczny obiad, podwieczorek a może i ,,co nieco”. A jakże inaczej będzie dziś smakować barbórkowe golonko, czy też kluski, modro kapusta, rolada, no i oczywiście zimne piwko. Smacznego. Taki dzień jak Barbórka pozwala nam usłyszeć na naszych ulicach brzmienie orkiestr dętych, kiedy to się stanie wyjdźmy na zewnątrz i godnie ich powitajmy. Wszkaże takie świętowanie jest cząstką wielu z nas.    Życzymy miłego świętowania.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.    Redakcja