poniedziałek , 20 Sierpień 2018
Home » Aktualności » ,,Barbara po lodzie ? Boże Narodzenie po wodzie????

,,Barbara po lodzie ? Boże Narodzenie po wodzie????

barbara,,Barbara po lodzie ? Boże Narodzenie po wodzie?. Czy ta wielowiekowa ludowa prawda znajdzie potwierdzenie w tym roku, czas pokaże? Nic jednak nie zawadzi, aby bacznie obserwować nadchodzący okres. Mamy więc Barbórkę, święto przede wszystkim całej braci górniczej i ich rodzin. Życzymy miłego świętowania. Tak jak wspomnieliśmy, dzisiejszy dzień spędzimy jednak w zimowej atmosferze, bez śniegu ale za to z mocnym mrozem. Meteorolodzy trafili więc swoimi zapowiedziami w ,,dychę?. A jeśli tak, to dzień Św. Mikołaja spędzimy również z mrozem a może nawet z niewielkim śniegiem. Niech więc wszystkie Mikołaje szykują sanie i ciepłe kubraki, ale na wszelki wypadek również pojazdy kołowe, tudzież inne ,,machiny? latające. A my z utęsknieniem będziemy ich we wtorek wypatrywać.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 4 grudnia br., w 72 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 338 dniem roku, do jego końca pozostało więc 27 dni.

To już doprawdy 72 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie?. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -6oC.  W trakcie dnia podniesie się do +1oC, w tej chwili wynosi  około -5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +2oC. Dzień od samego rana jest bardzo słoneczny ale mroźny. Ciśnienie atmosferyczne jest w granicach 755 – 752mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 91 – 70%.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.29, zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 16 minut. Noc ma więc 15 godzin i 44 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 2 minuty krótszy. Jest on już o 7 godzin i 28 minut krótszy od nocy. Trwa okres dalszego skracania się dnia na korzyść nocy. Od dzisiejszego dnia nocy będzie przybywać coraz szybciej. Księżyc znajduje się w fazie ? pierwsza kwadra.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Barbara, Klemens, Krystian i Hieronim. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Bieda, to najlepszy nauczyciel?.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Barbara mrozi, Mikołaj lód zwozi?.

Jak Śląsk długi i szeroki górnicy ich rodziny, oraz środowisko górnicze w dniu dzisiejszym świętuje. Każdy, kto tylko będzie miał możliwość, będzie mógł uczestniczyć w dzisiejszej mszy św. w naszym kościele w intencji dziś świętujących. Potem przyjdzie pora na świąteczny obiad, podwieczorek a może i ,,co nieco?. A jakże inaczej będzie dziś smakować barbórkowe golonko, czy też kluski, modro kapusta, rolada, no i oczywiście zimne piwko. Smacznego. Taki dzień jak Barbórka pozwala nam usłyszeć na naszych ulicach brzmienie orkiestr dętych, kiedy to się stanie wyjdźmy na zewnątrz i godnie ich powitajmy. Wszkaże takie świętowanie jest cząstką wielu z nas. Życzymy miłego świętowania.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej świątecznej niedzieli.    Redakcja