niedziela , 16 Grudzień 2018
Home » Aktualności » Andrzejki w zasięgu ręki. Jutro pożegnamy miesiąc listopad.

Andrzejki w zasięgu ręki. Jutro pożegnamy miesiąc listopad.

Patrząc za poranne okno można mieć wrażenie, ze oto mamy zimę. Tymczasem mamy jesień, tyle tylko, że nocą spadł śnieg. Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj znajdujemy się już w połówce tygodnia. Tak właśnie jest, bowiem od kilku godzin mamy środę. Również szybkimi krokami kończy nam się bieżący miesiąc a grudzień czeka już na swoja kolej. Czy tego chcemy, czy też nie stanie się to już niebawem – za kilkadziesiąt godzin. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2017 roku. Nadal trwa jesień, ale do kalendarzowej zimy również jest już niedługo. A jak tam u Państwa wygląda z planowaniem świąt? Zapewniamy – tegoroczny Adwent jest tak krótki ( 3 tygodnie ) i może się tak stać, że niejednego z nas święta ,,zaskoczą”. A one po prostu będą.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 29 listopada br., w 67 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 333 dniem roku, do jego końca pozostały więc dokładnie 32 dni.

To już 67 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC. W trakcie dnia podniesie się do +4oC, w tej chwili wynosi około +3oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC. Od samego rana dzień jest pochmurny, mokry i chłodny. Spadł pierwszy tegoroczny śnieg. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 738 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 83 – 66%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.46, zaś zmierzch około godz.: 16.20.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.22 zajdzie natomiast o godz. 15.48 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 26 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 34 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 2 minuty krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i 8 minut. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 29 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 56 minut, 48 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 23 minuty, 18 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Klementyna, Walter, Błażej, Fryderyk i Saturnin. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek stworzył czas a czas zabił przyjemność”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”.

Przysłowie o Św. Andrzeju przedstawiamy już dzisiaj, pomimo, że Andrzeja przypada dopiero jutro. Nasza pamięć o tym ludowym porzekadle pozwoli nam obserwować pogodę od samego rana i oceniać na ile ludowe porzekadło polega na prawdzie. Wedle wszelkich prognoz meteorologów – dużego śniegu raczej nie będzie, ale może odrobina białego puchu spadnie i pozostanie na dłużej.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.   Redakcja