wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » ,,A na świętego Ludwika na grudzie koń utyka”.

,,A na świętego Ludwika na grudzie koń utyka”.

Kilka godzin temu rozpoczęliśmy ostatni dzień stycznia 2018 r. Ani żeśmy się nie obejrzeli, jak minął nam ten pierwszy miesiąc roku. Ostatnie dni stycznia przyniosły nam lekkie ocieplenie w stosunku do tego co mieliśmy wcześniej. Styczeń dał nam jednak namiastkę prawdziwej zimy ale w niej wytrwał. Więc gdyby ktokolwiek pytał, to w tym sezonie zima przyszła i była. Tyle, że łagodna i krótka. Niezależnie od tego co będziemy mieli w kolejnych tygodniach zimy w kalendarzu. Na dworze mamy słoneczny dzionek. Nadal trwa pierwszy tydzień zimowych ferii, mamy nadzieję, że wielu z nas wypoczywa w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 31 stycznia br. w 41 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 31 dniem roku, do jego końca pozostały więc 334 dni.

To już 41 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC. W trakcie dnia wyniesie około +5oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC. Od samego rana dzień jest słoneczny ale chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 70%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.48, zaś zmierzch około godz.: 17.09.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.21 zajdzie natomiast o godz. 16.38 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 17 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 43 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 1 godzinę i 15 minut. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 31 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 5 minut, 14 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 godzinę i 15 minut, 15 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin i Marcelina. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Osoba publiczna to saper. Jeden błąd rozrywa jej wizerunek na strzępy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na świętego Ludwika na grudzie koń utyka”.

Za kilka kilkanaście godzin styczeń przejdzie do historii. To dokładnie 1/12 roku. Każdy z nas może wystawić temu okresowi swoją ocenę. Dla jednych był to dobry miesiąc, dla innych zły i wreszcie dla pozostałych ,,taki sobie”. W kolejny miesiąc wchodzimy z wielkimi nadziejami na to, że nie będzie gorzej. A potem nastanie już marzec, kiedy to wszystko w przyrodzie na powrót będzie się budzić do życia. Bo zimą ,,śpimy” i niejako zamieramy, licząc tylko na przetrwanie. No ale przecież funkcjonuje pośród nas popularne powiedzenie – Byle do wiosny. No to trzymajmy się tych słów.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.   Redakcja