poniedziałek , 25 Marzec 2019
Home » Aktualności » A na dworze wiosna, że pale lizać. Korzystajmy z jej uroków.

A na dworze wiosna, że pale lizać. Korzystajmy z jej uroków.

To już 4 dzień tygodnia. A w kalendarzu powoli zbliżamy się do końca drugiej dekady kwietnia. To nieprawdopodobne w jakim tempie mija nam czas. Pamiętajmy jednak, że to od nas zależy, jak ową ,,szybkość mijania” czasu zamienić na umiarkowany jego upływ. Recepta jest tylko i li tylko jedna – trzeba obowiązkowo wyhamować z tempem naszego życia. Nie da się? Oj da, tyle tylko, że taki proces wymaga konsekwencji i psychicznej odporności na otaczający nas pędzący świat. Wot recepta. Warto spróbować – wszyscy pędzą a ja hamuję. Zapraszamy. Tymczasem na dworze mamy kolejny piękny wiosenny dzień. A na niezbyt odległym horyzoncie widać już kolejny 2-dniowy wiosenny weekend. To jednak nic w porównaniu z tym co nas czeka za około 8 dni. Uwaga – zbliża się arcydługi weekend kwietniowo – majowy. Liczyć może nawet 9 dni.

Tymczasem w dniu dzisiejszym trwa drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. To coś mniej niż matura, ale ważny etap w życiu każdego ucznia. Powodzenia życzymy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 19 kwietnia br. w 30 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 109 dniem roku, do jego końca pozostało więc 256 dni.

I wreszcie mamy 30 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +21oC, w tej chwili wynosi około +14oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +22oC. Od samego rana dzień był bardzo pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 756 – 754 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 76 – 55%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.09, zaś zmierzch około godz.: 20.20.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.44 zajdzie natomiast o godz. 19.47 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 14 godzin i 3 minut. Noc będzie więc miała 9 godzin i 57 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 5 godziny i 59 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 19 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godzin, 20 minuty, 41 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 5 godziny i 59 minuty, 9 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adolf, Adolfa, Konrada, Leon, Leona, Tymon, Werner i Włodzimierz. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Raz tylko w życiu kochamy i raz tylko umieramy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi”.

Toć to już mamy prawie za sobą drugą dekadę kwietnia. Maj stoi więc na wyciągnięcie ręki. Maj z wszystkimi urokami tego miesiąca. Zawsze z utęsknieniem wypatrujemy tego jaka będzie pogoda na przełomie kwietnia i maja, wiadomo dlaczego, szykujemy się bowiem do weekendu majowego. Nie inaczej jest w tym roku. Z wielkimi nadziejami nasłuchujemy tego co mówią w tej kwestii meteorolodzy, ich prognozy przecież muszą determinować nasze plany i przygotowania do tego okresu. Już niedługo nasza redakcja przedstawi jedynie prawdziwą zapowiedź pogody na majowy weekend. Jaka ona będzie? Czy spełni nasze oczekiwania? O tym wszystkim napiszemy już niebawem. Zapraszamy do lektury.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.   Redakcja