niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » A ,,jesienna zima” trwa w najlepsze.

A ,,jesienna zima” trwa w najlepsze.

Wierzyć się nie chce, ale za sobą mamy już niemal całą pierwszą dekadę stycznia AD 2018. Przecież całkiem niedawno przeżywaliśmy święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i święto Trzech Króli a tutaj coraz częściej spoglądać będziemy w kierunku Dnia Babci, Dnia Dziadka i Walentynek. Cały czas trwa tegoroczny Karnawał. Mamy nadzieję, że kto tylko ,,żyw” bawi się na całego. W zakresie pogody mamy ,,jesienną” zimę. Przez kolejne dni nocą temperatura będzie na wyraźnym minusie, ale za dnia póki co wielkich mrozów nie będzie. W takiej to scenerii przyjdzie nam spędzać styczeń. A na nieodległym horyzoncie widać już tegoroczne zimowe ferie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 10 stycznia br. w 19 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 10 dniem roku, do jego końca pozostało więc 355 dni.

To już 19 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC. W trakcie dnia wyniesie około +6oC, w tej chwili wynosi około +5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +5oC. Od samego rana dzień jest wilgotny i ponury. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 90 – 75%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.02, zaś zmierzch około godz.: 16.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 16.05 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 22 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 38 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 19 minut. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już nieznacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 10 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 0 minut, 17 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 19 minut, 17 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Danuta, Dobrosław, Jan, Kolumba, Paweł, Wilhelm, Anna. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Przyjaźń i miłość rozkwitają tam, gdzie ludzie zatracają swoją hardość, łagodnieją w swoich osądach, stają się delikatniejsi w słowach i w obcowaniu z innymi”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy w styczniu rośnie trawa, licha w lecie jest potrawa”.

Trudno nam się żyje w takim pogodowym ,,klinczu”. A jeszcze gorzej w tak częstych i znacznych skokach ciśnienia. To groźne dla wielu z nas. Nie jest żadną tajemnicą, że pogoda w sposób kapitalny ma wpływ na nasze samopoczucie. Mimo wszystko my życzymy naszym czytelnikom ,,pogodnego dnia” na duszy i ciele, bowiem na dworze nie możemy liczyć na wiele. Póki co, nocami przymroziło. Pamiętajmy jednak o tym, że w kolejnych dniach w każdej chwili może nadejść zmiana pogody. Potocznie takie zjawisko nazywamy dynamiczną pogodą.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.   Redakcja