sobota , 31 Styczeń 2015

Aktualności

Konkurs na projekt panoramy dla rudzkiej szopki bożonarodzeniowej kończy jutro!

konkurs

Przypominamy, że w pierwszych dniach tegorocznego Adwentu proboszcz naszej Parafii ogłosił konkurs na projekt panoramy stanowiącej tło do rudzkiej szopki parafialnej. Dzisiaj na złożenie prac pozostały nam już tylko 1 dzień. Konkurs dobiega końca ostatniego dnia stycznia br. Wiele lat eksploatacji ( trudne do ustalenia ile ) spowodowało, że dotychczasowe tło jest bardzo zniszczone poprzez zniszczenie samego płótna, materiał jest ... Czytaj więcej »

Czy ks. Rafał Wyleżoł zostanie ,,LIDEREM ROKU 2014″ zależy od każdego z nas. Prosimy – zagłosuj na naszego kandydata.

lider

Przypominamy, że ,,jeden z nas” został nominowany do kolejnego konkursu ,,LIDER ROKU 2014”  ogłoszonego przez portal www.raciborz.naszemiasto.pl oraz gazetę Dziennik Zachodni. Nominowanym kandydatem został proboszcz Parafii Rudy ks. Rafał Wyleżoł. Nominacja ta nie może budzić żadnego zdziwienia, wszakże po czynach i dokonaniach kandydaci są oceniani. Osiągnięcia naszego nominowanego same mówią za siebie i się bronią. Czytaj więcej »

Nowotwór piersi najczęściej dopada polskie kobiety

mammografia

Nowotwór piersi to jeden z najbardziej rodzajów raka, który dopada polskie kobiety. Warto poświecić chwilę i wykonać badania mammograficzne. Grupa Luxmed Diagnostyka zaprasza wszystkie panie pomiędzy  50 a 69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne.  Firma szczególnie zachęca do uczestnictwa kobiety z rocznika 1965, ponieważ w tym roku wchodzą one do programu, co wiąże się z możliwością badania bez skierowania ... Czytaj więcej »

Bezpieczne Ferie 2015

bezpieczne_ferie,m

No i dotrwaliśmy do ferii. Wszystko wskazuje na to, że zimowe ferie naprawdę będą mogły mieć przypisek – ,,zimowe”. Mamy śnieg, zaczyna chwytać mróz, jest więc szansa na to, że zima będzie przez cały okres szkolnego wypoczynku. A ten rozpoczyna się już za kilka godzin ( Piątek popołudniu ). Ferie to okres, gdy dzieci większość czasu spędzają samodzielnie lub z ... Czytaj więcej »

Zabawa jak w Rio, bażant jak żywy – karnawał w rudzkiej szkole!

Zabawa szk 0,m

W ubiegłą sobotę 24 stycznia nowa hala sportowa przy ZSO w Rudach bardziej przypominała roztańczoną, karnawałową ulicę Rio de Janeiro niż szkolny obiekt sportowy. Tego dnia odbywała się tradycyjna już zabawa karnawałowa, która od wielu lat nie tylko odpręża i bawi, ale też integruje, różne środowiska, które na co dzień ze sobą współpracują. Czytaj więcej »

70 lat temu płonęło serce i dusza Rud. Armia radziecka zaprowadzała ,,nowe porządki”.

kosciol 1,m

W dniu dzisiejszym – 29 styczeń 2015 r. przypada 70-ta rocznica splądrowania i podpalenia kościoła oraz pałacu w Rudach przez Armię Czerwoną. Po upadku cesarstwa dom von Ratibor nabrał dystansu do polityki, podobnie jak do brunatnej dyktatury Adolfa Hitlera. To nie uchroniło rodziny od skutków rządów faszystów. Książę następca zginął na wojnie, a w 1945 r. scheda po cystersach poszła, ... Czytaj więcej »

Ostatni zachód słońca

zachod 1,m

Mamy styczeń a więc zimę. Od kilku dni nie jest to tylko zima w kalendarzu, mamy ją również w realu. Oczywiście możemy narzekać, że nie jest ona taka ją byśmy oczekiwali, ale ona jest. I to się liczy. Patrząc jednak szczegółowo na styczniową pogodę widzimy, że w aurze mamy wszystkiego po trochu. Jest zima, mieliśmy jesień a i dzionek o ... Czytaj więcej »