sobota , 20 Grudzień 2014

Aktualności

Było – Jest – Będzie

info

INFO z dnia 20.12.2014 r.: *** przeżywamy ostatni przedświąteczny weekend. Sobota od samego rana jest pogodna, na niebie słońce ,,siłowało” się z chmurami, jest ciepło, *** tradycyjnie już w sobotnich roratach uczestniczyło wielu mieszkańców naszej parafii. Przed nami pozostały już tylko 2 dni rorat, potem nadejdzie Wigilia, Czytaj więcej »

Betlejemskie Światło Pokoju już w Rudach

swiatło

Najpierw światło betlejemskie zapalone w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem dotarło do Europy. W ten sposób rozpoczęło ono swoją drogę po naszym kontynencie. Po kilku dniach Światło Pokoju zawitało do Polski gdzie przejęli go polscy harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Czytaj więcej »

Kapusta wigilijna, że palce lizać

moczka

Trudno jest nam wyobrazić sobie Wigilię bez dobrej wigilijnej kapusty. W naszej tradycji, można odnaleźć co najmniej kilka sposobów jej przyrządzania. Każdy z naszych domowych kucharzy z całą pewnością da sobie ,,uciąć głowę” za swoją kapustę i zapewnia, że Jego przepis jest najlepszy a kapusta najsmaczniejsza z wszystkich. Czytaj więcej »

Puchar Jankowic znów pojechał do Rud!

S9,m

W ubiegłą niedzielę 14 grudnia zakończyła się kolejna edycja turniejowa w skacie sportowym o Grand Prix Jankowic. W sumie w 16 turniejach rozgrywanych od początku roku udział wzięło 25 zawodników z bliższych i dalszych okolic Jankowic a nawet z Raciborza. Aby walczyć o główne trofeum a więc główny puchar, należało wziąć udział, co najmniej w 10 turniejach, ponieważ do punktacji ... Czytaj więcej »

W bieżących dniach mamy przesilenie jesienno-zimowe

orbity

Czy wiesz, że, najkrótszy dzień roku ma  w województwie śląskim jedynie 8 godzin i 3 minuty? Tymczasem na polskim wybrzeżu długość tego dnia wynosi zaledwie 7 godzin i 17 minut. Natomiast ,,najdłuższym najkrótszym” dniem będą się cieszyć mieszkańcy południowych krańców Bieszczad. Tam dzień potrwa 8 godzin i 20 minut, a więc będzie o ponad godzinę dłuższy niż na wybrzeżu. Czytaj więcej »

Super jesień Jankowic, wielka szansa na wiosnę

lks_jankowice_nowe

Drużyna LKS Jankowice jesień miała znakomitą. 7 zwycięstw, 1 porażka i od początku sezonu pozycja lidera tabeli. Przed jankowckim klubem stoi więc ogromna szansa na awans do klasy rozgrywek ,,B”. Awansują dwie drużyny. Patrząc na tabelę widać, że Jankowice powalczą o ten awans z rezerwą Turzy i Bolesławiem, być może o drugie miejsce powalczy również Dzimierz. Czytaj więcej »

Radio 90 FM pisze o Ewie Bugdoł

Pisza o nas

Ostatnimi czasy, na stronie Radia 90 ukazał się artykuł o Ewie Bugdoł światowego formatu triathlonistce z Rud. Radio pisze – Kolejny sukces naszej triathlonistki. Ewa Bugdoł z Rud Raciborskich podsumowuje sezon. Jest najlepszą triathlonistką na świecie na dystansie długim! Jej sukces jest tym bardziej godny podziwu, że przez dłuższy czas zmagała się z poważną chorobą, jakiej nabawiła się podczas jednego ... Czytaj więcej »

800 100 022 – infolinia w sprawie bezdomnych

bezdomni

Przypominamy, że pod numerem telefonu 800 100 022 od początku listopada można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Swoim zasięgiem obejmuje teren całego województwa śląskiego. Infolinia obsługiwana jest przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W trakcie trudnych zimowych warunków ten kontakt może nagle stać się konieczny.  Czytaj więcej »

Pogoda na Urbana, to wielka wygrana

pogoda

Czy odczuwacie Państwo już gorączkę przedświąteczną? Kolejne dni upływają bardzo szybko. I jak się potocznie mówi – ani się nie odwrócimy a zawitają do nas święta. I miejmy świadomość tego, że równie szybko one miną. Tak to już jednak bywa, że czas biegnie i biegnie. Stąd też nasze codzienne apele o wyhamowanie i wrzuceniu przysłowiowego ,,luzu”. Czytaj więcej »